| piulitza a întrebat:

Cand intra in vigoare noul cod penal?

7 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca toul merge bine, de-abia in doua luni va primi votul in Parlament. Cel mai probabil de la 1 ianuarie 2011. Cel putin un an este necesar pentru magistrati, politisti, etc. sa se acomodeze cu noile prevederi. Si inca ceva; Codul Penal are nevoie si de Codul de Procedura Penala, iar aici lucrurile se misca ceva mai greu.

| mariusres a răspuns:

Daca totul merge bine, cam in 2 luni.

| pisi dy a răspuns:

1 ianuarie 2010

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa speram ca nu intra, e foarte prost facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Se lucreaza la acest cod penal din 2006, a fost publicat, votat, etc. S-a stabilit la 1 septembrie anul trecut ca nu contine si Codul de Procedura Penala si ca pana la 1 septembrie 2009 sa se finalizeze toate aceste demersuri. Nu au avut timp sa se acomodeze atatia ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la sfarsitul acestei luni, sigur