| Mogiojojo a întrebat:

Când o să fie interzise de la vânzare în supermarket -uri, magazine țigările și vape-urile cum am văzut pe dincolo?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa fie interzisa vanzarea ar trebui sa fie interzis fumatul si cred ca n-ar avea rost, ar inflori contrabanda, vezi cazul cu prohibitia din SUA dupa primul razboi mondial.
De altfel statul castiga mult din accize si TVA, altfel ca n-are nici un interes sa interzica vanzarea.

Bula
| Bula a răspuns:

Guvernul incaseaza sume uriase din accizele puse pe tigari, bauturi, combustibili etc., deci nu prea are interesul sa le piarda.

| Violleta2022 a răspuns:

SUNT deja interzise legal, sa fie vandute doar MINORILOR (copiilor sub 18 ani).
Vanzatorii trebuind sa te legitimeze cand vrei sa cumperi, vape-uri, tigari si alcool.

| ReddY25 a răspuns:

Târziu cel mai probabil

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo explică:

Nu ati inteles întrebarea mea. Ideea era când o să le interzică in magazinele care vând alimente. Sa existe magazine specializate pentru țigări, etc.

| Mindfulness a răspuns:

Când o vrea bunul Dumnezeu

| Mindfulness a răspuns:

Mai da ce poza ți-ai pus draga user bleble

| StimabiluI a răspuns:

O să fie interzise când o să se vadă cât de nocive sunt efectele acestui flagel.
De obicei durează cam o generație ca societatea să ia atitudine împotriva unui viciu.
În secolul 19 de exemplu, consumul de cocaină în produse comerciale era ceva absolut banal.
În secolul 20, reclamele la fumat erau la tot pasul.
Acum totuși sper să se ia măsuri mai rapid.
La fel și cu rețelele sociale, care sunt un viciu la fel de nociv și există de mai puțin de 20 de ani, se vorbește despre reglementarea lor fiindcă efectul lor distructiv asupra societății și mai ales asupra copiilor nu mai poate fi ignorat.