| anonim_4396 a întrebat:

Cand pot sa i spun angajatorului sa iei la cunostinta ca sunt gravida si ce imi puteti spune mai multe pana a intra in concediul maternal pasi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i spui oricand dar este bine sa-i spui cand incepe sa se vada sarcina.
Concediu prenatal se poate obtine, de regula, cu 63 de zile inainte de nastere, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.(1)Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice."

1 răspuns:
| Anticarul a răspuns:

1.Salariata trebuie sa prezinte certificatul medical (cu cod 08).
2.In termen de 6 zile de la primirea acestuia, angajatorul trebuie sa depuna la casa de sanatate un tabel care cuprinde: antetul societatii, numele si prenumele salariatei, cnp-ul, medicul care a eliberat concediu medical si unitatea, codul indemnizatiei.
3.Intocmeste decizie de suspendare a contractului de munca la Itm cu art.50 lit.a) cf.Codului Muncii.

Sarcina usoara.