| florinbercea a întrebat:

Cand stau in scaunul din fata la varsta de 12 ani si cu inaltimea de peste 1, 50 m ( la varsta si inaltimea asta ai voie sa stai in scaunul din fata) trebuie dovedit in caz ca te opreste un politist sau doar ii zici?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai este valabila acea prevedere, a fost modificata inca din 2014, in prezent pot sta in fata, daca scaunul este prevazut cu centura de siguranta, copiii de peste 3 ani si cu inaltimea mai mare de 150 cm.
Conducatorul auto trebuie sa dovedeasca, cu certificatul de nastere, varsta copilului.

| florinbercea explică (pentru Ioandelasal):

Mersi

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si trebuie sa poarte certificatul de nastere al copilului dupa el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aXy99):

Nu trebuie sa-l poarte neaparat dar, daca i se cere, va trebui sa-l prezinte ulterior. Si la prevederea anterioara trebuia sa dovedeasca varsta copilului.