| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Cand ursul a comis o victima in nu stiu cati ani, imediat s-a promulgat lege sa se ucida 500 ursi. Dar aud zilnic pedofili si violatori lasati in libertate care comit din nou abuzuri, ajung la al 5-lea abuz si ei tot liberi sunt. De ce aici nu se inaspresc pedepsele? De unde ura asta fata de ursi si acceptarea asta fata de abuzatori?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde auzi zilnic de infractori sexuali lasati in libertate, este o exagerare.
Si pedepsele pentru infractiuni sexuale sunt destul de aspre, mai ales incepand cu acest an, au fost marite si s-a introdus si infractiunea de viol asupra unui minor.
Citeste infractiunile sexuale din Codul penal, forma din acest an si te lamuresti ca n-ai dreptate.
Ca unii judecatori au fost "milosi" cu unii infractori sexuali este o alta problema, tine de aplicarea legii si nu de litera legii.

| trophin a răspuns (pentru Ioandelasal):

A expertule ..era vorba de ursi, ca a facut abatere spre altceva, asta e

| Ioandelasal a răspuns (pentru trophin):

Bagatorule de seama, de ce nu dai tu un raspuns mai bun decat al meu si comentezi aiurea?

| trophin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai cred ca raspunsul meu e mai adecvat decat al tau

| Ioandelasal a răspuns (pentru trophin):

Cum? Ca n-ai spus nimic altceva, pro, neutru sau contra, decat ca este vorba despre ursi.

| trophin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Despre asta era vorba

| trophin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Doar expert din tine, nu esti atent la ce se scrie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pedepsele pentru pedofili sunt destul de seriose...

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru suntserios):

Intre 1 si 5 ani ti se pare pedeapsa serioasa? laughing

| gabicoo a răspuns:

Pentru că Românica.

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie arestați atât urșii cât și violatorii.

| Anee1667 a răspuns:

Uneori și eu mă întreb același lucru.
Au invadat „casele urșilor"(pădurile), le-au defrișat, au uitat să-i mai hrănească, n-au mai plantat nici măcar un pui de copac înapoi și rezultatul este că ursul este vinovat că stătea în habitatul lui natural și a atacat. Omorâți urșii, e ca și cum un străin vine în casa ta și ești vinovat că instinctul îți spune să te aperi.
Dar când omul, ființă vie și aparent rațională comite crime, abuzuri, violuri, primește o pedeapsă minimă care presupune a sta închis într-un loc cald, cu mâncare, cu posibilitatea de a comunica cu familia și apoi scapă din nou de parcă în timpul ăsta și-a învățat lecția. De ce? Pentru că oamenii și-au dorit libertate, pentru că am primit drepturi, pentru că un nume și niște bani în conturile bancare îți schimbă semnificativ sentința.
Dacă omori 500 de urși pentru un singur urs care omorât o persoană, atunci de ce nu facem la fel și pentru o crimă săvârșită de un om? Ai ucis? Bine, sentința e moartea și nu doar pentru tine, ci pentru fiecare rudă a ta. Mai sună corect? Parcă nu.
De unde atâta ură? Păi când toată casa ursului este transportată în alte țări și carnea de urs este atât de scumpă, de ce să-l protejezi? Poate pentru că e un câștig.
De ce nu luăm aceleași măsuri și împotriva urșilor? Lasă-i în habitatul lor natural însă să fie introdus un proiect prin care ei să nu poată ieși acolo unde există locuitori, hrănește-i și nu le mai invada spațiul cu turiști. Rezultatul? Nu vei mai auzi de ei.
Deși pare îngrozitor ceea ce urmează să spun sunt de părere că violul și crima ar trebui pedepsite cu moartea în cazul oamenilor.
Dacă crima a fost accidentală(accident de mașină, apărare etc) atunci sentința să fie în ani. Abuz? Furt? De ce să stai închis bine mersi când poți munci pământurile uitate ale României pentru a plăti faptul că ești acolo. Poate așa ne-am mai deștepta, criminalului i se atrofiază mușchii în închisoare având „chirie gratuită" iar omului de rând îi crapă ochii de muncă încercând să-și împartă salariul rămas după taxe și impozite ca să supraviețuiască.
Se pare că pedepsele care multor oameni li se par destul de serioase, nu sperie pe nimeni deoarece astfel de acte se întâmplă aproape zilnic în fiecare părticică a tării noastre. Concluzie? Pedeapsa nu e suficientă.
Dar pun pariu că omorând atâția urși puținii rămași s-au speriat, s-au ascuns și nu or să mai iasă ceva vreme.
Poate asta ar trebui să dea oricui de gândit.