| LisaJulie a întrebat:

Cand va trece legea cu pensionarea peste 70 de ani? Am auzit ca pana in 2030-2040! Mie mi se pare o prostie, sa lucreze oamenii doar ca mai vor, inca nu a crescut speranta de viata ca in Occident!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un asemenea proiect de lege, doar posibilitatea de a fi mentinuti in activitate la cerere si peste varsta standard de pensionare din prezent pana la 70 de ani si chiar peste 70 ani, in anumite profesii si anumite conditii.
Ca o sa fie sau nu in viitor depinde, in principal, de cresterea sperantei de viata la peste 80 de ani sau chiar mai mult si nu stiu daca se va atinge aceasta in perioada aratata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit de o asemenea lege?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Cum? Nu știai? Se discuta deja de câțiva ani!

| Mosotti a răspuns:

E o prostie dar nu au ce face.
Pensia NU a fost facuta sa o ducem noi 20-25 ani bine dupa munca, ea a fost facuta sa nu o apuce multi, Bismark a inventat conceptul parca.

Adica putini apucau, si traiau putin dupa. Adica erai condamnat sa lucri pana mori pentru smecheri, si cam acolo se va ajunge si acum.
Nu mai merge sistemul de pensii cum mergea, cei ce lucra sunt mai putini, batranetul o duce mult, pai bunica a luat pensie 30 de ani de exemplu.

Se traieste si la noi destul, dar nu asta e problema, problema e ca va fi din ce in ce mai rau, si se va ajunge si unde zici tu, sau iesi mai devreme dar cu pensie de cacao.
Asta e valabil peste tot, nu doar la noi unde si acolo viata se duce in jos ca trai continuu si fara sanse de revenire.

Deci sa dea domnu sa nu te nasti amarat de acum in colo pentru generatiile de vin, altfel e jale.

De aia a aparut pilon 1 pilon 2, ca deja statu nu mai poate oferi pensie decenta.
Si cu pilon 1 si 2 e vrajeala, ca aia iti dau banii pe care i-ai dat cu putina dobanda, si ii termini repede, cat sa platesti acolo daca si asa sal sunt nu prea mari?! Sa mai dai contributie si la stat 25 % din sal brut, deci destui bani, sa mai dai si dincolo!
E facatura si asta, sa se foloseasca firmele private de banii tai sa devina bogatasi, si tu sa iesi amarat cu 2 lei pensie la 70 de ani.

Sistemu de pensii nu merge asa, el merge ca tu dai contributie acum, pensionarii de acum iau de la tine, iar cand vei fi tu pensionar, cei de atunci iti dau tie pensia, nu se termina banii pana mori, nu ai o suma finita.
Iar daca nu ajunge se mai completeaza din taxe si impozite daca sistemul e bun.

Dar ce impozite daca ai pus impozite mici la firme si smecherii f bogati, ca asa ni s-a cam impus, ca firmele straine sunt! De unde bani la buget? In nici o tara UE nu e asa, acolo e impozit progresiv procentual in functie de venit!
Doar la noi e asa, nici la Bulgari nu e asa.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Stiu ca e pana in 70 ani, oricum speranta de viata la noi e cam pana in 60 ani. Rar care vor apuca 60+ nu mai zic de 70 sau mai mult

| Cinic a răspuns:

Ideea este sa muncesti cati mai multi ani si sa primesti pensie cati mai putini ani. Barbatii si femeile care duc munca fizica nu vor mai putea face fata de pe la 60, nici nu vreau sa ma gandesc la 75. Cu siguranta ca legea asta va fi aprobata in urmatorii ani si nimeni nu se va opune.

| LisaJulie explică (pentru Cinic):

Cel mai bine este sa ai tu propria afacere si sa muncesti pentru tine, nu pentru altul

| Cinic a răspuns (pentru LisaJulie):

Sunt de acord. Dar nu toti ne putem permite sa avem propria afacere.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce îmi place mie de ăștia care ajung la concluzia că e mai bine sa ai propria afacere... Ați condus vreodată o afacere sa vezi cate probleme, câtă muncă și cât stres implica?

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Cel mai bine sa nu mai existe patronat, adica sa nu mai ajunga unu milionar si ceilalti cu sal cum e, si sa fure patronu din munca ta.

Nu poti ajunge bogat fara sa iei din munca altuia, ca tu nu poti produce de 100 ori mai mult fata de altul.
Ca daca muncim 10 la produsul aducatori de profit, profitul trebuie impartit, sigur procentual in functie de importanta muncii, de ex muncitorul sa aiba 3000 lei (fata de 1000 la patron), maistru 5000, inginerul 8 si sa zicem directorul 12000.

Dar nu unu 100000 si altul 5000! Aici e aici.
Nu ar mai fi milionari dar toti am duce-o mai bine.

"am ideea, am probleme, nu stiti voi cate problema sunt sa ai firma".
Pai bun, ai ideea! Pune tu singur ideea in aplicare si iei tu profitul de milioane, sa vedem poti? Ca asa e corect nu? Fa tu produsele aducatoare de profit si iei tu tot.
Ce faci cu ideea singur doar? Si daca te ajuti de altii, imparti profitul, ca tu fara ei nu faci nimic, ei fara tine iar nimic, ca nu au ideea.

Fiecare munca e grea in felul ei, nu doar a ta, ca munca aduce profitul, practic.

Nu te folosi de altii sa ai tu 7 case si aia intr-o viata sa nu poata sa-si ia una. Si toti muncesc, si ingineru care proiecteaza blocul, si tu care ai atatea probleme si zici ca muncesti mai mult ca toti.

"am investit", bun, investeste, dar munceste tu singur, sa te vad cum faci tu blocul ca sa iei milioane fara sa il faci, ca doar nu creste blocu din banii aia care si pe aia nu se stie cum i-ai facut de ai asa multi, ai luat-o incetisor de a te folosi de altii.

Iei tu 15000 lei in loc de 5000, ca muncesti mai mult, dar nu milioane.

Asa ca sistemul bun e ala unde faci afacere de familie deci muncesti tu pentru tine fara sa o faca altii, sau cooperativa sa fim mai multi sa facem ceva mai maret si sa impartim profitul dupa ce vindem ce am facut.

Investim fiecare cat avem, apoi ne luam investitia inapoi, plus profit.

Si asa am duce-o mai bine, viata ar fi mai buna pentru toti.
Tu nu ai vazut ca de ex daca faci ceva pe cont propriu castigi mult mai bine? Adica daca nu fura nimeni din munca ta.
De ex zugravii si altii care nu-s la o firma, cati bani iau ei daca lucra pentru ei, si cat salariu iau ei intr-o luna angajati?
Chiar daca jumate dau taxe, raman cu mai mult decat angajati pe aceiasi munca.
Si de aici vezi ca e cum zic.
Adica iei tu rezultatul muncii tale in totalitate!

Indiferent cum ne vrajesc patronii ca vai cat muncesc ei, munca lor nu face de 100 ori mai mult ca al celorlalti, ca nu merge. Hai de 2-3 ori mai mult, dar nu de 100 sa zicem.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Nu contează, măcar ești propriul tău șef

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Ai condus vreodata o afacere sa vezi cum e?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Am vorbit cu multe persoane care au propriile afaceri de mulți ani și se descurca! Merita sa incerc

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu zice nimeni ca nu se descurca, eu doar iti zic ca stresul e de 10 ori mai mare...

Sa vezi cum e sa ai o afacere si sa ajungi in cazul in care nu ai bani sa platesti angajatii, furnizorii samd