Întrebare recomandată | Andrei5000 a întrebat:

Cand vor fi obligatorii buletinele cu cip si se poate opta pentru unul fara cip ca eu vreau buletin fara cip ca eu pe 31 ianuarie 2014 fac 18 ani!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicata in 2011, cu md. si compl. ulterioare CI electronica nu este obligatorie, se poate opta pentru CI normala, citez:
"(3) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cetăţenii români pot opta pentru eliberarea:
a) unei cărţi de identitate;
b) unei cărţi electronice de identitate, în una dintre variantele prevăzute la art. 17 alin. (6)."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O să-ți faci carte de identitate fără cip, stai liniștită.
NU se eliberează buletin de identitate, da?
Pa, pa.

| mdaria a răspuns:

In prezent nu este obligatoriu, sa speram ca asa va ramane. Mai stii ce le mai trece prin minte?

Răspuns utilizator avertizat
| simplu0 a răspuns:

Nu cred ca vor fi oblicatorii prea recentlaughing