| oceanoflove a întrebat:

Cand vrei sa iti dai demisia ii dai cererea angajatorului si ii mentionezi ca stai in preaviz acel nr de zile?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa mentionezi asta, in preaviz lucrezi doar daca angajatorul iti solicita expres, poate renunta la perioada de preaviz.

| adryang78 a răspuns:

Nu este neapărat nevoie să menționezi. Perioada de preaviz este specificată în contractul colectiv de muncă și începe să curgă din momentul în care îți dai demisia.

Răspuns utilizator avertizat
| AAme23 a răspuns:

In general, perioada de preaviz e mai mult "obligatorie" sa zic asa in momentul in care ai contractul pe nedeterminat. Daca contractul tau e pe un nr de luni, poti sa stai acasa bine mersi.Nu trebuie sa mentionezi, pentru ca ei stiu deja ce prevede contractul individual de munca si ce nu.Scrii demisia pur si simplu fara sa pomenesti de nr zilelor de preaviz.

| SophieSoph a răspuns:

Da, trebuie scris numărul de zile.
Dar nu trebuie să îi scrii cerere, ci o înştiințare. Angajatorul nu trebuie să îți aprobe demisia. happy