| moscraciun_4112 a întrebat:

"Caraşi aurii, peştişorii aceia cu memorie de 3 secunde" ii numeste Cristian Tudor Popescu pe cei ce il vor vota din nou pe basescu. Eu as generaliza la majoritatea alegatorilor din romania, care, de ani de zile, voteaza aceleasi persoane la conducerea tarii, fie ca sunt alegeri parlamentare ori prezidentiale.
http://www.gandul.info/opinii/logicarii-5096591
Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Incrancenatul CTP nu va uita niciodata cum a raspuns razand Basescu la intrebarea insolenta si aroganta a respectivului jurnalist:"Domnule Presedinte, am auzit ca nu stiti sa inotati. Eadevarat?"Si presedintele a raspuns:"Domnule Cristian Tudor Popescu, eu inot mai bine decat scrieti dumneavoastra!"...In conditiile astea, mai bine o memeorie inofensiva de trei secunde decat una monstruoasa si eterna...Cat priveste faptul ca alegem aceleasi persoane se cuvine amintit ca orice cetatean are dreptul sa candideze... Daca ma convingi, personal sunt gata sa te votez si pe tine...

| moscraciun_4112 explică:

@april "memoria infofensiva" de care vorbesti nu e chiar asa de inofensiva precum o crezi. Uite in ce hal a ajuns romania.
Cat despre replica lui basescu, nu vad ce e asa de spectaculos in ea. Ca ctp scrie impotriva lui basescu, asta nu inseamna ca nu scrie bine. Eu nu-s un admirator al lui ctp, dar unele aspecte pe care le prezinta sunt, zic eu, adevarate. Basescu reactioneaza ca un copil de 7 ani cu replici de genul : "esti prost". Orice dovezi i-ai aduce, el spune: "nu conteaza, esti prost". Si faptul ca replici de genul asta prind la electorat, demonstreaza limitarea alegatorilor.
Tu, ca alegator, astepti sa fii convins pentru a vota, uitand ca este de datoria ta sa votezi responsabil. De ce sa nu incerci sa aflii tu alternativele, cunoscand ca unii candidati nu au suficienti bani pentru o campanie electorala?
Cat despre faptul ca fiecare cetatean are dreptul sa candideze, ai dreptate, dar tot trebuie sa stranga vreo 200 000 de semnaturi.

Răspuns utilizator avertizat
| moscraciun_4112 explică:

@MESSI Atat timp cat trebuie sa alegem pe cei ce ne conduc, nu cred ca ar trebui sa ne dam la o parte. Sau crezi tu ca daca te abtii ii pasa cuiva?