| Kornuletz540 a întrebat:

Care credeți că sunt cele mai mari probleme în lume la momentul actual?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Razboiul si violenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa apei potabile

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Boala saracia moartea

| Frank51 a răspuns:

Faptul că mulți civili mor din cauze politice(în acest caz războaiele recente), faptul că toată planeta duce o viață modestă tot din cauze politice. Pe termen lung încălzirea globală.

| Hyperion7 a răspuns:

Urâtul cu binele big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Războiul și depresia.

| LaviniuA a răspuns:

Podul de la Braila si oculta mondiala laughing (pe langa cele deja mentionate)

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu există probleme, ci o singură problemă: război mondial pe bază religioasă și de noi puteri dominante.
Restul problemelor sunt efectele negative ale acestui război mondial și dorințele bolnave a unor conducători de a fi atotputernici!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Lipsa lui Dumnezeu. Dacă oamenii l-ar fi avut pe Dumnezeu în sufletul lor cu Adevărat și în inima lor cu Adevărat l-ar fi putut înțelege pe Dumnezeu cu Adevărat și ar fi putut vedea cu toți de fapt ce vrea Dumnezeul și ce pregătește Dumnezeu pentru noi toți nu ar mai fi fost războaie nu ar mai fi fost lacomie nu ar mai fi fost răutate în prostie ură în prostie crimele violurile faptele care le întunecă sufletul oamenii faptele care le întunecă mintea oamenilor care se cred mai presus de Dumnezeu de aveai Dumnezeu îi lasă pe uni în propia lor prostie sa trăiască să vadă că nau nicio putință în fața faptelor lor murdare și ca fără el nici ei nu pot ieși din propile lor fapte ori cât de sar încăpățânat și sar ambiționa cu Dumnezeul mai rău își facă și se cred peste el cu cât îl vor subestima și vor nega existența lui Dumnezeu cu atâta mai mult rău va fi pe pământul ăsta căci ei vor sa întunece sufletul oamenilor și inima oamenilor săi țină departe de Adevăr de Dumnezeu căci el este Adevărul El este vindecarea El este Sănătatea El este Adevărată bine pe pământul ăsta Nu oamenii care lucrează pentru Diavol. Atâta timp cât oamenii vor rămâne departe de Dumnezeu cu propia lor voință și intenție. Vor rămâne Departe de Adevărul Adevărată vor rămâne departe de sănătatea vor rămâne departe de tot ce înseamnă fericirea Adevărată vor rămâne departe de tot ce ar fi putut avea ei parte de la el căci cine este în potriva lui Dumnezeu cine îl invidiază pe Dumnezeu și se crede peste Dumnezeu este în potriva vieți lui și binelui.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Oamenii fără Dumnezeu cauzează războaie credința și religia Și Dumnezeul nu au nicio vina ca omul este lacom ca omul este rău că omul are răutate în el ca omul își da sufletul în schimbul banilor și validări puteri faimei prostiei omul face rău pe pământul ăsta Nu religia și nici credință oamenii.l fără Dumnezeu vor aduce vremuri întunecate căci în sufletul lor murdar este numai întuneric și răutate.

| suntserios a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Mare majoritatea a conflictelor a fost cauzată de religie. Măcăne la alta masa.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru suntserios):

Ce nu ar face omul fără Dumnezeu omule serios

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru suntserios):

Nici Dracul și Diavolul nu-i duce la ispita căta se duce omul singur de buna voie prin propria faptă în rău apoi tot pe el pe Dumnezeu dăm vina apoi tot pe religiei se da vina apoi tot pe creștini se da vina mereu cineva este vină omul nu greșește "Niciodată" cu fapta lui însuși careva trebuie sa fie de vina ca omul sa iasă "curată" omul fără Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Pai omul greșește... Controlat de religie care e inventata tot de om să controleze pe alții. Aici îți dau dreptate.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru suntserios):

Religia nu-ți spune du-te da foc religia nu-ți spune du-te bombardează religia nu-ți spune fa proxenetism religia nu-ți spune du-te omorâ religia nu-ți spune du-te fa prosti du-te fa trafic de oamenii religia nu-ți spune du-te bea du-te greșite fapte murdare reliagia nu-ți spune du-te vindeți sufletul du-te varsă sângele nevinovaților du-te ia viata nevinovaților. Nu religia spune omului sa asta. Și omul fără Dumnezeu și fără Dumnezeu în sufletul lui fără Dumnezeu în inima lui fără Dumnezeu în gândul lui fără Dumnezeu în faptele lui acel om va găsi mereu o scuza cum tu ai găsit deja una sa dai vina pe religie când omul fără Dumnezeu nu ține când cont de faptele sale și găsește mereu un vinovat o cauză care el are de scăpată dar lui Dumnezeu nu-i scapă nimic absolut nimic.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru suntserios):

Religia nu controlează omul. Religia învață omul în bine și sa se apropie de Dumnezeu să-l cunoască pe Dumnezeu indfiernet absolut indiferente ce religie ai creștin ortodox musulman... Dumnezeul este absolut unul singur și atâta dacă îți păstrezi sufletul curat și inima curată gândurile curate faptele curate nu-i ai cum sa nu-l cunoști pe Dumnezeu și sa nu-l găsești.

| suntserios a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Religia controlează masele de oameni. De asta a fost inventata și cred că sunt divezi incontestabile că oamenii sunt manipulați in masă cu ajutorul religie.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Omul fără Dumnezeu în sufletul lui și inima lui în gândului lui în mintea lui în faptele lui în intențiile lui va aduce întunericul pe pământ și în viața oamenilor.

| SuperCoolDude a răspuns:

Egoismul.
Si va fi asa pentru tot restul existentei acestui Univers.
De aia si exista religiile: ca sa fim mai buni cu altii, in loc sa ne facem rau unul altuia. Cam asta ar fi problema lumii: faptul ca suntem egoisti si rai unii cu altii.

| Koba12345 a răspuns:

Lipsa globala a lideriilor rationali, capabili si tineri. La fel cum nu-i ok sa lasi un sofer de 70, 80 ani sa conduca un autobuz plin pe un drum periculos, la fel categoric nu-i ok sa fie lasati batranei de 80 ani sa decida soarta planetei

| painecuzahar a răspuns:

Religia. Cauzeaza numai razboaie.

| ayannn a răspuns:

Pungile de chipsuri 10 lei

| gehf a răspuns:

-Schimbările climatice: Schimbările climatice reprezintă o problemă majoră, cu impact global, care afectează mediul, economia, sănătatea și securitatea alimentară a planetei. Aceasta include creșterea temperaturilor globale, topirea ghețarilor, creșterea nivelului mărilor și fenomene meteorologice extreme.
-Pandemia de COVID-19: Pandemia de coronavirus a pus la încercare sistemele de sănătate, economiile și viețile oamenilor în întreaga lume. Combaterea pandemiei și asigurarea accesului global la vaccinuri reprezintă o prioritate majoră.
Inegalitatea socială și economică: Inegalitatea în ceea ce privește veniturile, accesul la servicii de sănătate și educație, precum și șansele de progres social rămâne o problemă majoră în multe țări.
-Conflictele internaționale: Conflictele armate, războaiele civile și tensiunile geopolitice au un impact semnificativ asupra păcii și securității globale.
-Migrația și refugiații: Milioane de oameni sunt afectați de migrație forțată și de refugiați din cauza conflictelor, persecuției și schimbărilor climatice. Aceasta ridică întrebări legate de așezarea lor și furnizarea de asistență umanitară.
-Sănătatea mentală: Problemele legate de sănătatea mentală și stigmatizarea în jurul acestora sunt tot mai relevante în societatea actuală.
-Extremismul și terorismul: Extremismul violent și terorismul reprezintă amenințări la adresa securității globale și necesită eforturi considerabile pentru prevenire și combatere.