| Raduku14 a întrebat:

Care e procedura care trebuie sa o urmeze o persoana pentru a nu avea caziar dupa ce a avut o pedeapsa cu 6 luni cu suspendare si 2 ani de reabilitare, cu alte cuvinte ce trebuie sa fac sa nu se vada ca am cazier sa pot da de permis!
Se vede cand ma duc la cazier, si deja au trecut 2 ani. Mai exact ce trebuie sa fac sa mi se stearga din cazier suspendarea!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie urmata nici o procedura, in cazul expus de tine esti reabilitat de drept, dupa expirarea termenului de incercare si daca n-ai comis o alta infractiune, astfel ca pedeapsa va fi radiata din cazierul judiciar. In acest sens sunt prevederile Codului penal, citez:
"ART.86.Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

1 răspuns:
| d3men7zel a răspuns:

Se sterge singur dupa expirarea suspendarii si daca nu comiti alta infractiune., funda?