| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre profesie şi meserie?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i nici o diferenta. Profesia sau meseria este o ocupatie, o indeletnicire permanenta, bazata pe o pregatire de specialitate.

| minrest a răspuns:

In ultimul timp sensul acestor doi termeni s-a apropiat mult, totusi, daca te uiti in DEX, vei vedea ca ''meserie'' se aplica cu precadere activitatilor de prelucrare si serviciilor, iar ''profesiune'' activitatilor care cer pregatire teoretica, dar la ambele se foloseste si celalalt termen. In trecut insa, cand spuneai ''profesie'' nu te gandeai niciodata la zidarie sau zugravit, astea erau meserii.

| emayperritos a răspuns:

De exemplu Eu sunt politist de meserie de profesie criminalist sau eu sunt de meserie doctor dar de profesie pediatru

| Salontanul a răspuns (pentru emayperritos):

Aia este specialitatea: criminalist. Meserie si profesie este acelasi lucru conform DEX: "PROFESIÚNE, profesiuni, s. f. 1. Ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare; complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva; meserie. 2. (În sintagma) Profesiune de credință = declarație publică pe care o face cineva cu privire la principiile sau la convingerile sale. [Pr.: -si-u-. – Var.: profésie s. f.] – Din fr. profession."