| Petruts a întrebat:

Care este diferenta intre ajutorul de inmormantare si ajutorul de deces, AM NEVOIE URGENT SA STIU! Mersi TPU!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua diferente:
-ajutorul de deces se acorda in temeiul legii, avand in vedere calitatea de asigurat sau pensionar al decedatului pe cand ajutorul de inmormantare se acorda de firma la care lucreaza salariatul decedat sau sotul/sotia acestuia si numai daca este prevazut in contractul colectiv sau individual de munca.
-suma ajutorului de deces este prevazuta de legea bugetului asigurarilor sociale in fiecare an si se acorda din acest buget, pe cand suma ajutorului de inmormantare este cea stabilita prin contractele amintite si se acorda de firma.

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! happy