| KhludCiprian a întrebat:

Care este diferenta intre patriot si nationalist?

Eu personal vad ca "patriot" este facut ca atasament fata de parinti, si de asta cand vrei sa critici pe cineva ca "cineva rau" zici: "nu esti adevarat patriot!" si cand vrei sa il ataci ca tipul exagereaza cu "patriotismul" prin discriminarea unor straini sa zici: "asta-i nationalist".

Totusi sunt interesant de cum vedet cei de pe TPU. Atentie: intrebarea nu e pozitionata ca sa discriminati alte nationalitati, va rog sa raspundeti la subiect sau in ideea acestui subiect.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patriot inseamna acea persoana care isi iubeste tara si la nevoie lupta pentru apararea ei. Pe cand nationalist inseamna a fi adept al nationalismului, un om care sustine si eventual propaga nationalismul. Cum nationalismul este o doctrina atunci am putea spune ca nationalistul este un patriot exagerat, indoctrinat.

3 răspunsuri:
| MihaiN a răspuns:

Cred ca nationalistul este cineva care duce patriotismul spre exagerare, si anume omul ala nu isi mai iubeste cu adevarat tara (asa cum face un patriot), ci se orienteaza spre alte tari/nationalitati: uraste strainii, compara tara lui cu altele (la modul compulsiv), exagereaza in multe privinte si aduce o mentalitate toxica in societate (ideea ca toti oamenii din tara x sunt ok doar fiindca s-au nascut acolo si invers, toti ceilalti sunt in diverse feluri...pentru ca s-au nascut in alte parti).

| KhludCiprian explică (pentru MihaiN):

Cum clarifici mesajul lui Senvole:
"Patriot inseamna acea persoana care isi iubeste tara si la nevoie lupta pentru apararea ei."
A muri pentru patrie (in sensul ca poate omori in caz de razboi altii din alte tari), este nationalism sau patriotism?

| MihaiN a răspuns (pentru KhludCiprian):

Intrebarea e corecta, cu atat mai mult cu cat au fost nenumarate atrocitati comise in numele (si aici oamenii vin cu completarea - unii spun patriotismului, altii nationalismului).By me, un om care ucide pe cineva care ii ataca tara poate fi patriot (nu sunt extremist si nu urasc strainii, DAR fiind atacat de celalalt, sunt silit sa imi apar tara), sau poate fi nationalist.Cred insa ca un patriot nu ar porni la razboi sa cucereasca alte tari, pe cand un nationalist ar putea-o face (desi nu e obligatoriu, e pur si simplu mai tentant).Cu atat mai mult cu cat nationalismul lui e mai exaltat.