| GogoHD a întrebat:

Care este distanta minima de la care trebuie sa se vada un numar de inmatriculare al unnei masini iluminat pe timp de noapte? Am fost intrebati la scoala de soferi, si aparent nu gasesc raspunsul in codul rutier straight face. Multumesc anticipat. Presupunerea mea este de 50 de metri, dar nu sunt sigur.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu exista prevazuta o anumita distanta, pana la care sa fie vizibil numarul de inmatriculare. In schimb exista prevederi ca acesta sa fie curat, nedeteriorat si iluminat.

| GogoHD explică (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam ca poate fi si o intrebare capcana, multumesc happy.

1 răspuns: