| vasilecorneladrian12212 a întrebat:

Care este legatura dintre primar si prefect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primarul conduce consiliul locat (UAT, adica primaria si consilierii locali). Prefectul este un fel de sef pe judet, e mai mare si mai influent, are in subordine toate primariile din judet si implicit si primarii. In majoritatea cazurilor daca ai intrare la prefect, sari peste primar. Prefectii trimit controale, penalizeaza sau supravegheaza primariile locale din subordine. Daca se hotaraste ceva de catre prefect, se aplica in tot judetul. Daca hotaraste ceva primarul se aplica doar in orasul/satul/municipiul in care este primar.
Noroc bun!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primarul conduce o localitate, prefectul conduce un judet... nu prea e legatura intre ei, doar ca prefectul e mai sus in rang decat primarul sa zicem asa

| gelu1970 a răspuns:

De regula ambii fura si sunt corupti.