| marus9666 a întrebat:

Care este mai exact faza cu permisul de moped? Adica din ce m-am interesat, mopedul este auto vehiculul cu o capacitate cilindrica de maxim 49 cc, dar mai nou am vazut ca nu trebuie sa depaseasca 45 de km la ora, cea ce este total absurd! Adica eu cu scuterul pe care il aveam de 49 cc si care prindea 80 km/h nu o sa am voie sa merg nici cu permis de moped? Astept raspunsuri deoarece nu stiu daca se merita sa dau de Am sau nu!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru moped ai nevoie de permis de categoria AM.
Conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin Legea nr.203/2012, citez:
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"
Daca viteza este mai mare ai nevoie de permis de conducere categoria A1.

| RefinedStrings a răspuns:

Nu am inteles care este intrebarea. Orice autovehicul ce are un motor de maxim 49cc, nu conteaza ce viteza dezvolta, nu necesita permis de conducere pentru a fi condus.
Nu inteleg care e intrebarea, dar sper ca te-a ajutat raspunsul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RefinedStrings):

Nu este adevarat, legislatia rutiera s-a modificat de la 19.01. 2013, prin Legea nr.203/2012.

| marus9666 explică:

Mai multe pareri?