| petru a întrebat:

Care imparat a avut cel mai mare imperiu :
Traian, Macedon, Darius, Napoleon, sau care altul?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

ALEXANDRU CEL MARE
Alexandru cel Mare, tanarul geniu militar al Macedoniei, care a faurit un imperiu ce se intindea din estul Mediteranei pana in India, moare in Babilon, in Irakul din prezent, la varsta de 33 de ani. Nascut in Macedonia, fiul regelui Filip al II-lea si al reginei Olimpia, Alexandru a primit o educatie clasica din partea faimosului filosof Aristotel si o educatie militara din partea tatalui sau. La varsta de 16 ani, Alexandru a condus pentru prima oara trupele in lupta.Desi Alexandru a controlat cel mai mare imperiu din istoria lumii, a inceput o noua campanie in est, imediat dupa ce s-a intors din Persia. Pana in 327 i. C., cucerise Afghanistanul, Asia Centrala si nordul Indiei. In anul urmator, armata sa, epuizata dupa opt ani de lupte, a refuzat sa mearga mai departe. Dupa aceea, Alexandru i-a condus intr-o calatorie dificila spre casa, prin Desertul Makran.
Ajungand in sfarsit in Babilon, Alexandru a inceput sa construiasca o imensa flota, pentru a-si duce armata inapoi in Egipt. Totusi, in iunie 323 i. C., chiar cand construirea vaselor se apropia de sfarsit, Alexandru s-a imbolnavit, dupa ce a participat la o orgie prelungita. Probabil din cauza faptului ca el se credea zeu (cum de altfel credeau si o mare parte din supusii sai), Alexandru nu-si alesese un succesor si la doar un an de la moartea sa, armata si imperiul lui Alexandru s-au faramitat intr-o multitudine de factiuni rivale. Ulterior, corpul sau a fost adus in Alexandria, unde a fost inmormantat intr-un sicriu de aur.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gingis Han...Imperiul mongol(cel mai mare imperiu) si-a atins apogeul sub gingis han

| GDY a răspuns:

Arata o dovada ca e darius, traian sau altceva, eu unul citesc in wikipedia, sau tot felul de atlase, enciclopedii etc.
sunt eu cel cu ID the_gdy uite un video daca vreti sa vedeti cautati pe you tube top 5 largest empires si dati pe ala de 48 de secunde

| kiki_9477 a răspuns:

Totusi in discutiile voastre vad ca ati omis un mare imperiu, de fapt cel mai mare imperiu pe uscat care a existat vreodata. Imperiul Mongol al lui Ginghis Han

| andrey_2970 a răspuns:

Cel mai mare imperiu a avut Genghis Khan.