| anonim_4396 a întrebat:

Cărui eveniment consacrat istoric a fost proclamat astăzi, 26.06.2011?

Răspuns Câştigător
| DeeaDeutza a răspuns:

Buna! Ziua de 26 iunie a fost proclamată prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998 Ziua Drapelului Naţional. Conform legii, această zi va fi marcată de către autorităţile publice şi de celelalte instituţii ale statului prin organizarea unor programe şi manifestări cultural-educative, cu caracter evocator sau ştiinţific, consacrate istoriei patriei, precum şi prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unităţilor Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului de Interne.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin Legea nr.96/1998 data de 26 iunie a fost proclamata Ziua drapelului national al Romaniei. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Azi e ziua drapelului naţional. N-o fi dând patriotismul afară din mine dar totuşi.
Cărui eveniment istoric? Revoluţia de la 1848, prima zi a victoriei. Când a abdicat... ăăh Bibescu? Nu mai ştiu sigur, dar cred că Bibescu. Ştiu că după abdicare guvernul provizoriu a dat primul decret instituirea drapelului.
Ce vrei să demonstrezi prin întrebarea asta?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Adică vrei să spui că nu ştiai?
Chiar, ce ai dorit să arăţi postând întrebarea asta?

| pwp a răspuns:

Ziua drapelului.

| denyiuly a răspuns:

Ziua drapelului

| Alessandro a răspuns:

Bună.
Ziua drapelului național.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm...văd că Ziua Drapelului. Am tot văzut ieri pe autobuze niște stegulețe tricolore și nu știam ce sunt. Halal de cultura mea generală...

| sabilopod a răspuns:

Ziua cainelui vecinei!

| Brittanie a răspuns:

Ziua drapelului national.

| DevilLife a răspuns:

In 26.06 stiu ca e ziua drapelului national.

| SmileToMe a răspuns:

Ziua drapelului :*

| Buburuzza a răspuns:

Azi e Ziua Drapelului. big grin

| aLyN_4462 a răspuns:

Buna Leguitoarea, eu din cate stiu aceasta data reprezinta Ziua Drapelului in Romania dar arunca o privire pe Wikipedia si vezi toate evenimentele din acea zi;)
http://ro.wikipedia.org/wiki/26_iunie

| suscitaresubjugaintermitent a răspuns:

Crucificarea lui Iisus Hristos