| Dilinca765 a întrebat:

Casa in care locuiesc, este împărțită in acte la doua persoane, este a tatălui meu si a altui barbat, a fost lăsată moștenire. Eu locuiesc in aceasta casa de ceva timp si am facut schimbari intr-o camera, dar ea ne-a dat in judecata, fiindcă vrea sa vanda casa si sa își primeasca partea de bani. Daca casa se va vinde voi avea voie sa Imi iau lucrurile pe care eu le-am adus aici? Imi cer iertare că intreb, chiar nu stiu…

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde ce lucruri. Daca e vorba doar de mobila si lucruri personale, atunci da, le poti lua. Daca e vorba de renovari gen parchet, termopane, etc, atunci nu ai cum. Trebuia sa te gandesti la asta inainte sa bagi bani in casa altui om.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa pastrezi toate bunurile mobile care iti apartin, respectiv mobilier, masina de spalat, televizor, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poate vinde fara acordul celuilalt proprietar, adica tatal tau. Acel barbat fiind cine?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai muta-te acum si ia-ti toate lucruile tale din camera aceia, ca sa nu te trezesti ca te da afara si nu-ti mai da nimic din camera.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, ți le poți lua.Dar dacă și tatăl tău are o parte din casă și nu vrea să o vândă, celălalt bărbat va putea vinde doar partea lui de casă.Nu se poate vinde un imobil în totalitate fără acordul tuturor proprietarilor.

Răspuns utilizator avertizat
| ButuValerica a răspuns:

Da, cu conditia sa faci dovada ca iti apatin!