| Joker3134 a întrebat:

Cat alcool ai voie sa bei la volan? O bere-2 iasa? cat anume este 0, 13mg?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai voie sa bei nimic. Neoficial se spune că un singur pahar de bere sau un singur pahar de vin de masă ar produce o alcoolemie sub 0, 20. Niciun act normativ nu menționează însă, în mod expres, acest lucru.
"0, 15 - 0, 25 mg/l alcool pur in aerul expirat se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a V-a de sanctiuni (21 la 50 puncte-amenda) si cu suspendarea exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 180 de zile".
În cazul în care îmbibația alcoolica este de peste 0, 5 g/l alcool pur în sânge, fapta șoferului constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la unu la cinci ani.
Deci, bei 2 beri fara alcool si ai scapat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

0% nici vin, nici bere

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU ai voie sa bei nimic c econtine alcool, chiar si ce amai mica alcoolemie gasita va duce la suspendarea dreptului de a conduce.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cico nu-ti mai place?winking

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ba, da' tu esti alcoolic? Vedea-te-as fără permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc. Daca esti o fiinta decenta, cu mai mult de doi neuroni in cap, nici macar nu te-ai gandi la asa ceva.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

La volan NU se bea, inconstientule!

| anonima13ana a răspuns:

O bere iese in 2 ore