| Alexandra2024hh a întrebat:

Cât costă să îți deschizi un post radio terestru FM într-un oraș micuț? Transmițător ieftin găsești și pe AliExpress, dar problema e cu licența și tarifele.

Fără mișto sau satire, cum obții licentă radio și cam cât costă local versus național.

PS: știu că poți face radio online dar credeți mă că online nu ascultă nimeni radio, doar terestru.

Daca nu, este mai ieftin pe AM?

Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nici o șansă. Pur și simplu nu vei primi licență. Dacă stai la bloc poți emite pirat pentru o perioadă.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe AM ai nevoie de putere foarte mare (peste 100KW semnal emis) si antena mare (ambele foarte costisitoare, de ordinul sutelor de mii euro).
Pe FM poti emite local cu putere emisa de 100W, daca ai antena la ialtime si foarte bine reglata.

Autorizatiile pentru emisie sunt eliberate de Directiile Radio judetene, iar costul este in dunctie de caracteristicile tehnice.

In toate cazurile (FM /AM), ai nevoie de echipament profesionist calibrat, reglat si omologat de Directia Radio teritoriala.

Costurile punerii in functiune urca la zeci- sau chiar sute de mii euro.