| imihaistoian a întrebat:

Cat dureaza un proces de succesiune minim si maxim?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, orice proces stii cand incepe dar nu si cand se termina.
Ca sa-ti raspund orecum concret poate dura intre 9 luni si cativa ani.

Bula
| Bula a răspuns:

De la 3 luni dupa depunerea cererii pana la chiar peste 5-6 ani (sau chiar mai mult).
Avocatii au interesul sa tergiverseze cat mai mult...

| Lioana a răspuns:

De ce nu mergi la notar?

| mi25 a răspuns:

E u vis frumos sa se termine in 3 luni. Nici la notar, unde se merge pe intelegere, nu dureaza succesiunea doar 3 luni. Daca se termina in 6 luni este un proces usor. Dar asa ceva mai rar si doar daca nu se face apel.
In instanta ajung acele succesiuni in care partile nu se inteleg, altfel instanta ii trimite la notar.
Durata procesului depinde de multi factori: probe, expertize, audiere de martori etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Între cine proces de succesiune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici un drept fosta nevastă dacă mori și doar copiii primesc ce ai avut.