| deeaaaa a întrebat:

Cat era ajutorul de deces in anul 2000?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de ce te intereseaza, oricum daca nu a fost cerut atunci nu se mai poate cere, s-a prescris de mult.
Ajutorul de deces nu era si nu este o suma fixa, aceeasi pentru toti. Cuantumul acestuia depindea si depinde de faptul daca defunctul era salariat ori pensionar sau daca era vorba de un membru al familiei aflat in intretinerea acestuia.
Daca chiar vrei sa-l afli te poti adresa Casei Judetene de Pensii (daca defunctul era pensionar ori a fost un membru de familie aflat in intretinerea unui pensionar) sau la firma unde era salariat defunctul(in acest caz ajutorul de deces era si este stabilit prin contractul colectiv de munca si difera de la o firma la alta). Succes si numai bine!

| deeaaaa explică:

A fost cerut atunci si s-a luat.Au aparut unele discutii in familie cum ca cine a luat banii atunci, a mintit in legatura cu suma pe care a luat-o. Bunicul meu a murit la varsta de 80 de ani si a fost pensionar care a lucrat la cap.cine a luat atunci banii spune ca au fost doar 200 de mii (lei vechi). Posibil asa ceva?