| dariana17 a întrebat:

Cate examene sunt in primul an la drept si din ce se da? iar daca dai restante cat dureaza? multumesc

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Buna. Acum am terminat si eu anul I la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir specializarea Drept. Ti-am dat detaliile despre facultate pentru ca materiile din primul an pot sa difere (dar nu foarte mult).
Semestrul I:
Drept civil-parte generala
Drept constitutional si institutii politice I
Teoria generala a dreptului
Drept roman
Limba engleza
Istoria cultrii si civilizatiei crestine (era optional) iar cealalta serie (era 2 serii) facea filozofie, tot optional
Semestrul II:
Drept civil-persoanele
Drept constitutional si institutii politice II
Drept administrativ general
Istoria statului si dreptului romanesc
Sport
Restantele de pe semestrul I se dau dupa circa 2-3 saptamani dupa ce se termina sesiunea de iarna, iar restantele de pe semestrul II se dau in august-septembrie. Tot in august-septembrie si se dau si reexaminari (pentru marire de nota).
Bafta!

| dariana17 explică (pentru Estera123):

Iti multumesc frumos mi-ai fost de mare ajutor pupici si bafta pe parcurs!happy

| dariana17 explică (pentru Estera123):

Eu nu am fost la nk un examen am f plecata din tara si chiar nu am avut posibilitatea sa ajung! de aceea am intrebare daca le mai pot da

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu am absolvit Dreptul, ci cu totul altceva, dar, nu inteleg, de ce te gandesti la restante? Iti spun din start ca nu e bine sa ai asa ceva. La facultate sunt, de obicei, doua sesiuni pe an. Una incepe la sfarsitul lui ianuarie si dureaza pana la inceputul lui februarie, cealalta incepe prin mai-iunie, ambele preced colocvii (tot un fel de examene). In orice caz pot fi si 16 examene intr-o sesiune. Uneori si doua pe zi, in functie de planificarea lor (aici depinde cat de repede-si doresc studentii sa termine cu ele). Eu pot sa ma laud ca niciodata n-am avut restante, am invatat din timp ca sa nu ajung la asa ceva. Restantele si măririle de note se dau in toamna, prin septembrie (depinde de optiunea profesorului universitar). Cat dureaza restantele? Depinde cate ai! Daca ai doar una, dureaza doar o zi! Daca esti restanta la mai multe materii, poate dura si pana la 1 octombrie, cand incep facultatile, in zile sporadice.Dra ti-am zis, daca te duci in toamna la examen, măcar fa-o pentru o mărire de notă, nu pentru... examen picat ori neprezentat. Eu o singură data am fost in toamna, in anul III, pentru ca aveam 8 si aveam nevoie de 10, luptam pentru o bursă de studiu. Dar cand am vazut ca-mi "ocup" practic toată vara, cu invatatul, am invatat la timp până mi-au sărit... căpăcelele laughing