| catina a întrebat:

Catina va multumeste tuturor celor care ati raspuns la intrebarea ei si in mod special multumiri lui Iondelasal pentru raspunsul corect si la obiect. Pentru ca nu am fost foarte explicita pentru unii, vreau sa precizez ca sotul meu a primit casa mostenire acum 40 de ani, din care 38 de ani locuiesc si eu in ea, de 33 de ani fiul nostru, iar de investit financiar am investit amandoi, si mai ales multa dragoste.Pentru ca atat eu cat si sotul meu suntem persoane in varsta, am vrea ca dupa ce nu vom mai fi, lucrurile sa fie clare. Cei 4 copii din prima casatorie au primit de la parintii mei si de la o matuse fiecare cate o casa. Mostenirea imi revenea mie ca unic mostenitor dar eu am renuntat in favoarea lor. Cred ca acum este timpul ca si cel de al 5 copil sa primeasca de la tatal lui casa. Clar. Va urez un An Nou cu multa sanatate si fericire si fara patima si ura. Catina

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu placere catina. Puteti sa-i donati casa acestui copil, prin donatie cu uzufruct viager, respectiv fiul va primi acum nuda proprietate si voi veti avea dreptul sa folositi casa pe tot timpul vietii si la decesul vostru va deveni pe deplin proprietar, fara a mai trebui sa faca procedura succesorala. Numai bine!