| LanguageMaster a întrebat:

CCR este obligat să aprobe o lege dacă este constituțională?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CCR nu aproba nici o lege ei verifica doar daca o lege este constitutionala sau nu, in cazul ca sunt sesizati cu o exceptie de neconstitutionalitate a un ei legi sau a unor prevederi dintr-o lege si pronunta o hotarare de admitere sau respingere a exceptiei de neconstitutionalitate.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Din cate imi dau eu seama, care nu ma pricep, in general legile care ajung la ccr sunt contestate, deci ei nu le aproba, ci doar le resping, iar daca nu le resping atunci nu mai sunt contestate, deci aprobate implicit, dar nu de catre ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ccr nu aproba legi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu frate, daca e constitutionala ei sunt obligati sa o declare neconstitutionala