| MineIsLikeABridge a întrebat:

Ce acte imi trebuie cand sa-mi fac buletin?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005, art.13, citez:
"ART.13.(1) Actul de identitate se elibereaza de catre serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta a persoanei fizice, pe baza cererii scrise a acesteia sau, in cazul persoanei fizice puse sub interdictie, a reprezentantului sau legal.
(2) Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, insotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost incredintat in plasament.
(3) Cererea pentru eliberarea actului de identitate reprezinta formularul-tip pe care cetatenii romani il completeaza pentru obtinerea unui act de identitate si care contine informatiile cu caracter personal stabilite de lege pentru constituirea si actualizarea R.N.E.P.
(4) Cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneaza in prezenta lucratorului serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor si trebuie sa fie insotita de documentele care fac, potrivit legii, dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetateniei romane, a domiciliului si, dupa caz, a resedintei."
Rezulta ca este nevoie de certificatul de nastere si actul de proprietate a parintilor(parintelui) asupra locuintei. Vezi ca trebuie sa mergi la SPCLEP in termen de 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai aici tot ce îți trebuie,
http://www.sibiuvirtual.ro/acte-necesare-carte-identitate.php
Pa, pa.

| Damasc a răspuns:

Actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care se stabileste caruia dintre parinti ii este incredintat minorul, daca parintii sunt divortati.
Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, însotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost incredintat in plasament.
In situatia in care parintii au domicilii diferite, cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneaza de parintele la care minorul are domiciliul, in conditiile legii.

| Ryuk751 a răspuns:

Certificat de nastere al tatalui tau, certificat de casatorie copie de pe buletin al amandurora parintii tai si cam atat. funda? pleazzz

| silvershark a răspuns:

Gasesti aici raspunsul dorit:

http://www.somara.ro/index.php/ci

| blackdragon_7370 a răspuns:

Ai face mai bine sa te duci la o sectie de politie pentru a avea siguranta ca primesti informatia corecta si completa. Din cate stiu eu ai nevoie de certificat de nastere, buletinele parintilor, actul de proprietate al locuintei, un timpru ce se cumpara de la posta si inca ceva parca, dar nu mai stiu exact ce. Intereseazate la politie. Actele trebuie copie si original.