| remus a întrebat:

ce credeti despre majoritatea legilor si ordonantelor date de guvernul actual si cele anterioare... exemplu; dupa pensionare mi se retine impozit din pensie dupa ce mi s-a retinut impozitul cuvenit lunar din retributie in timpul activitatii?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Suntem tara lui Papura Voda. Constitutia "corectata" prin legi organice, la randul lor ajustate prin ordonante de urgenta ale Guvernului, la care apar Norme Metodologice, Iar ca tacamul sa fie complet mai apare si cate un Ordin al vreunui ministru sau al vreunui Prefect. Si uite asa, se alege praful de cate o prevedere care ar fi trebuit sa fie clara si fara echivoc.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal ca veniturile peste o anumita suma sa fie impozitate. De ce cineva care are acelasi salariu cu pensia ta sa plateasca impozit si tu nu? Sau de cand ai iesit la pensie nu mai mergi pe strazi, nu mai beneficiezi de ingrijirea spatiilor verzi, de diferitele servicii oferite tocmai din aceste impozite?
Haideti sa nu mai fim egoisti si sa vedem si ce putem face noi pentru tara asta, sa ne mai uitam si la binele global nu numai la buzunarul asta. Imi amintesc, cand eram stagia aveam un salariu de doua milioane o suta de mii (in 2004). Unchiul meu, fost militian, avea o pensie de 19 milioane. Si zicea: tot noi, bietii pensionari sa platim impozite. I-am zis ca si eu platesc impozit din amaratul meu de salariu si mi-a replicat: plateste ca si eu am platit toata viata, acum sunt pensionar, ce ai pretentia sa-ti platesc eu strazile pe care mergi? Mi s-a parut cea mai mare mostra de egoism care duce societate de rapa.
Imi pare rau daca nu iti sustin parerea, dar nu e normal sa facem discriminari. Toata lumea care are venit peste o anumita valoare minima trebuie sa plateasca impozit in mod echitabil.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Remus, nu am facut comparatie, ti-am povestit o intamplare, reactia unui om, diferit de tine, dar care are in aceasta problema aceeasi atitudine cu tine.
Revin la ceea e am spus spre a fi mai clar: atata timp cat esti cetatean al acestei tari, mi se pare normal sa platesti impozit din venit, oricare ar fi acel venit, daca el depaseste o valoare minima. Mi se pare ciudata ideea: am platit toata viata din salariu, acum nu mai platesc din pensie. E ca si cum m-as due la un restaurant si as zice: am mai fost de 10 ori aici si am platit, acum dati-mi mancare pe gratis, sa mai plateasca si altii.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Sunt legi stupide. Vom fi nevoiti sa le respectam insa. Doar cei ce fauresc legi au dreptul sa nu le respecte. Nu mai stiu cum sa ne ia banii inapoi.

| remus explică:

cu tot respectul, pentru brigaela;
- adaug la intrebarea de mai sus citeva precizari, -timp de 23 ani am dat aur TARII, acolo din subteran 8-10 ore in conditiile ca nu ne faceam planul, pe tov. militian poti sa faci ce vrei cu el, te intrebce a produs pentru patrie acest om al muncii, BATEA SI AMENDA MINERII ca sa-si aduca din plin aportul la constructia socialismului,
- inca un aspect, nici pina in ziua de azi nu ni s-a calculat pensia la categoria de munca, pe cind TOV. MILITIAN are din start acest privilegiu, sa nu mai spun de ce conditii de munc si beneficii a beneficiat tot timpul activitatii,
in concluzie, va rog, din cite am inteles sinteti medic, conoasteti starea de sanatate a unuia cu activitate la suprafata si altuia cu activitate in subteran, imi pare foarte rau ca D-voastra faceti asemenea comparatii, noi minerii aveam un deosebit respect pentru MEDIC si PREOT... sper ca am fost inteles.

| remus explică:

stimata D-na,
-nu sint inteles de D-voastra, dupa ce nu primesc pensia calculata la grupa de munca a-I-a, imi iei impozit, la medic platesc, nu beneficiez de nimic doar sa fiu jupuit si cu asta inchei, nu credeti ca trebuie sa apreciem si plati corect in functie de activitatea prestata.