| MironDaniel199 a întrebat:

Ce drepturi si obligatiuni veti indica in contractul de munca a unui muncitor necalificat

1 răspuns:
| Raniaa a răspuns:

Conform art. 39 din Codul Muncii, drepturile salariatului sunt următoarele:
-dreptul la salarizare pentru munca depusă;
-dreptul la repaus zilnic şi săptămânal;
-dreptul la concediu de odihnă anual;
-dreptul la egalitate de şanse şi tratament;
-dreptul la demnitate în muncă;
-dreptul la securitate şi sănătate în muncă;
-dreptul la acces la formarea profesională;
-dreptul la informare şi consultare;
-dreptul de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor -de muncă şi a mediului de muncă;
-dreptul la protecţie, în caz de concediere;
-dreptul la negociere colectivă şi individuală;
-dreptul de a participa la acţiuni colective;
-dreptul de a se constitui sau a adera la un sindicat;
-alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă.
Obligaţiile:
-obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin conform fişei postului;
-obligaţia de a respecta disciplina muncii;
-obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;
-obligaţia de fidelitate faţă de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;
-obligaţia de a respecta măsurile de securitate şi sănătate a muncii în unitate;
-obligaţia de a respecta secretul de serviciu...