| GEORGE a întrebat:

Ce e oameni buni cu protestul asta in tara? ii inteleg pe oamenii care protesteaza dar ce vina are jandarmeria? oamenii astia isi fac datoria. nu inteleg de ce ii injura lumea si arunca cu pietre in ei

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Datoria jandarmeriei este sa asigure ordinea, nu sa ciomageasca niste manifestanti si nicidecum sa amendeze sau sa salte cu dubele niste cetateni liberi, care nu faceau decat sa isi strige nemultumirea. Singurul lucru pe care trebuiau sa il faca jandarmii era sa ii identifice si sa ii retina pe cei care aruncau cu pietre si cu sticle incendiare, dobitocii au batut insa la rand femei, barbati, copii, tineri etc.

| GEORGE explică (pentru regis):

Ai dreptate sa stii, acum am aflat si eu despre astawinking nu sunt de acord cu asta

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum naiba sa fie jandarmii nevinovati, din moment ce erau mai multi ca manifestantii si totusi s-a intamplat ce s-a intamplat? Cati neuroni trebuie sa ai functionali pentru a realiza ca toate vandalismele le-au produs o mana de oameni in prezenta a 1600 de jandarmi, platiti din banii nostri tocmai pentru a se asigura ca nu se intampla astfel de lucruri? Cat de oligofren trebuie sa fii ca sa vezi interventia in forta a jandarmilor, de altfel anuntata public, si totusi sa nu recunosti ca acestia au batut "rand" vinovati si nevinovati? Si cat de basist sa fii pentru a considera ca retinerea in sectiile de Politie a unor cetateni pasnici fara un mandat in acest sens este un lucru perfect normal intr-o democratie?

regis
| regis a răspuns:

Nu am citit poeziile lui si nici nu ma intereseaza ce scrie, cu ce se ocupa si nici daca il duce sau nu capul, ci doar ca este cetatean roman iar jandarmii sunt platiti pentru a-l proteja. Daca acest batran a aruncat o caramida spre jandarmi (desi pentru orice om cu minim un neuron functional e evident ca nu era cazul), unul dintre cei 1600 putea sa il retina, sa il legitimeze sau sa il conduca la o sectie de politie pentru identificare, urmand sa ii aplice o amenda sau chiar sa inceapa o cercetare penala, conform legii, si nu ca o razbunare personala, pentru ca asta este caracteristica altor tipuri de organizatii.
Si te rog nu imi vorbi TU mie de manipulare, pentru ca deocamdata esti doar o unealta basista, dispusa sa creada orice tampenie aruncata in vant, atata timp cat vine de la tribuna prezidentiala. Faptul ca erau in piata mai multi jandarmi decat manifestanti nu este o manipulare, este un fapt, un adevar gol-golut, iar pentru mine unul este un argument mai mult decat suficient.

| Arthur a răspuns:

Sunt reprezentanţi de la partide, galeriile " cuminţi " din Bucureşti şi mulţi gură cască plus câţiva aurolaci. Un dulap din ăla de la jandarmi cred că poate duce câţiva jupâni în spate, dar au ordin să primească cărămizi în cap fără să riposteze.
Jandarmii noştrii cred că sunt printre cei mai pregătiţi şi impozabili din Europa. Doar ruşii cred că au băieţi mai zdraveni.
Dar cred că şi ei au o limită a răbdării.

| Arthur a răspuns:

" Cabral ia apărarea jandarmilor din Piaţa Universităţii: «Băieţii sunt la serviciu, n-au nicio vină... "

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Stupid Cabral in cazul asta. Daca eu sunt la serviciu si ma apuc sa ii ciomagesc pe toti cei care trec prin fata geamului de la biroul meu pentru ca unii trecatori au scuipat pe geam, imi va gasi aceeasi scuza?

| Arthur a răspuns (pentru regis):

Regis, stupid, stupid, dar uneori cu acel scuipat a spart geamul şi datorită depresurizării au zburat mobilele de pe rafturi.

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Ideea ramane aceeasi, faptul ca esti la serviciu nu justifica abuzul, nesimtirea, brutalitatea, lipsa de discernamant. Cu atat mai mult cu cat misiunea ta este sa asiguri protectia cetatenilor si a bunurilor, nu sa le crapi capul pe banii lor. Deci faptul ca sunt la serviciu nu este o circumstanta atenuanta, ci una agravanta, iar daca au fost raniti in randul manifestantilor pasnici si daca s-au distrus magazine, banci, masini si alte asemenea in prezenta a 1600 de jandarmi, chiar nu inteleg care este serviciul lor.

| Arthur a răspuns (pentru regis):

Să fim serioşi, ori nu ai ieşit din casă zilele astea ori ai fost legat la ochi. Tinerii dornici de acţiune, ultraşii şi chiar bătrâni care se credeau Arnold Scwarzenegger se alăturau celor care manifestau " paşnic", cu " bun simţ " şi " fără brutalitate " cu cărămizi şi sticle Molotov. Se vedeau de la distanţă grupuleţele " al Qaida " şi muşahedinii. Totul era chestie de obţiune. Cei din acele grupuri ne spuneau : voi doar lătraţi! Eu nu am avut probleme şi nici prietenii mei care eram acolo din curiozitate sau din ura pentru tot sistemul politic. Părinţii unui prieten de al meu s-au trezit cu un superb graffiti pe geamul buticului : jos Băsescu pe care nici cu polizorul nu o să-l poată şterge şi asta în situaţia în care nu au nici o legătură cu treaba asta.
Deci în concluzie : ce cauţi aia găseşti! Ori eşti războinic şi nu plângi după aia după mămica, ori stai lângă ceilalţi paşnici.

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Nu am iesit in Bucuresti, pentru ca sunt la vreo 600 de km, insa am vazut live interventiile jandarmilor la TV, precum si dispozitivele si echipamentele cu care au sosit la fata locului, care sunt complet diferite de ceea ce stiu eu ca sunt necesare pentru un astfel de miting. Si de altfel complet diferite de ceea ce am vazut in ultimii 10 ani.
Dar o imagine face cat o mie de cuvinte, ia de aici o fata de razboinic:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Iar faza cu acel grafitti nu face decat sa confirme faptul ca jandarmii nu erau acolo ca sa asigure protectie, ci ca sa inabuse revolte. Nu se poate ca o mana de oameni, fie ei ultrasi, razboinici, stelisti, dinamovisti, rapidisti, manelisti sau orice alti "-isti" sa scrie pe pereti si pe vitrine, sa scoata borduri, sa incedieze masini si chiar oameni, sa sparga magazine si banci, totul in prezenta a 1600 de jandarmi, adica mai mult decat numarul total al manifestantilor.

| Arthur a răspuns (pentru regis):

Regis, chiar m-a apucat plânsul cu poetul vacilor. Dacă nu e SF sau nu a luat cu făcăleţul de la nevastăsa a spus chiar el : " La Universitate, Anghel C. Marin s-a postat în primele rânduri gata oricând să rupă baricada ridicată de jandarmi la kilometrul Zero. "
Dacă ai fi citit cu atenţie ce am scris legat de : " bătrâni care se credeau Arnold Scwarzenegger " şi " Ori eşti războinic şi nu plângi după aia după mămica, ori stai lângă ceilalţi paşnici. " nu mai vea loc postarea ta.
Eu nu am avut nici o problemă, te asigur. Te aştept să te convingi, dar nu asta e problema, problema e pe cine punem în loc?
Sper că nu doreşti pe vechii, aşa un fel de navetă rustică între comunism şi capitalism.
Eu deocamdată cochetez cu : " Manifest pentru o Nouă Republică
O Nouă Republică se sprijină pe o Constituţie a libertăţii. O construcţie politică nouă cere lideri nepătaţi. Sub cupola valorilor constituţional-democratice avem nevoie de oameni şi instituţii care n-au servit structurile Partidului Comunist; oameni care nu şi-au pierdut demnitatea servind bătrâna Securitate. România are nevoie de o construcţie politică în care noul şi vechiul sunt aduse laolaltă: înţelepciunea tradiţiei (care ne învaţă preţul libertăţii) dialogînd cu inteligenţa modernităţii (care ne-a scos din subdezvoltare). Ca oameni, murim singuri şi ne salvăm împreună. Ca naţiune, dăinuim numai răspunzând robust provocărilor istoriei... "
Noua Republică : http://nouarepublica.ro/

| GEORGE explică (pentru Arthur):

Hai sa stii ca nu e asa, chiar in seara asta ma uitam la tv si vedeam cum un barbat de 31 de ani a mers sa le ia apararea unor jurnalisti de la pro tv iar apoi huliganii au fugit iar jandarmii l-au impuscat in picior nu un tun sau nu stiu exact cu ce si i-au rupt piciorul de tot i s-a rupt osul piciorului in 2 locuri practic piciorul este zdrobit iar bietul om nu avea nici o vinawinking daca la inceput le luam apararea jandarmilor...nu stiu daca mai sunt asa de convins ca nu au nici o vina

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Tu vezi un poet al vacilor sau un batran care se crede Arnold, la fel ca si jandarmii. Eu vad un cetatean roman care a luat bataie degeaba, de la cei platiti din banii lui sa il apere. Daca pentru tine faptul ca s-a crezut razboinic justifica cativa pumni si bastoane daruite de "oamenii legii" si mai mult, iti starneste zambete, pentru mine si pentru peste 90% din romani astfel de fapte reprezinta un abuz grav, care starneste greata si dezgust fata de aceste animale bine (si scump) echipate cu uniforme de protectie, cagule, bastoane, casti, scuturi si armament, pe bani furati din buzunarele dascalilor, medicilor, cercetatorilor, pensionarilor, mamelor si copiilor. Nu am cum sa consider ca sunt la serviciu, au fost antrenati, pregatiti, echipati si trimisi sa isi bata semenii, iar daca cei care au executat ordine in 1989 infunda astazi puscariile, nu vad de ce acestia ar trebui tratati altfel.

| Arthur a răspuns (pentru regis):

Apropo, ai citit cumva poeziile sale? Dacă primeşti o cărămidă de la un bătrân îl ierţi din bun simţ pentru că e bătrân? Dacă e bătrân ar trebui să aibă înţelepciunea bătrâneţii iar faptul că e băgat în seamă în Bucureşti un tip de la ţară e doar o manipulare oribilă când pentru bucureşteni orice individ din afara Bucureştiului nu este decât un '' ţăran '' nebăgat în seamă de nimeni, indiferent dacă este din oraşul Cluj sau Timişoara să zicem. Nu e decât manipulare grosolană iar fraierii pun botul (nu e vorba de tine ).
Scuză-mă regis, dar ăsta e adevărul gol goluţ.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gaborii merită înjuraţi oricând şi oriunde - tot timpul.
Dacă vrei, îţi prezint o listă cu 100 de oameni nevinovaţi ucişi numai în ultimii 15 ani de către gabori. Siguranţă şi încredere - aaaaha!

Lectură: http://vilo13.blogspot.com/2011/07/statul-de-porc.html#

| Arthur a răspuns (pentru kongeriket):

Luciane, eu sunt de acord cu tine, dar miliţia e una iar jandarmeria alta.
Luciane, utraşilor le e în faţă, să nu spun unde, de interesul tău sau al meu. Crezi că, dacă au idee că eşti fan al echipei adverse, te vor menaja dacă strigi jos Băsescu? Sau îţi vor sparge capul?

| mgtow a răspuns:

Pentru ca lumea vrea sa intre in casa parlamentului sa faca prapad si sa-l calce in picioare pe basescu.

| GEORGE explică:

Da dar dc ii injura, dc ii huiduie pe ei? adica dc? daca au primit ordin acum nu or incalca ei ordinele

| GabiiHaș a răspuns:

Ce vina are jandarmeria? omul cand e nervos se razbuna pe tot ce-i vine in cale.

| mirel1983 a răspuns:

Aia sunt golani nu protestatari...

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns (pentru mirel1983):

Ai dreptate. In plus, in ochii mei sunt penibil, nu se rezolva nimic cu pancarta in mana.

| XxblackknightxX a răspuns:

Ai totala dreptate si eu cred la fel dar... ar trebui sai lase pe protestanti in palatul cotroceni sal ciuruiasca pe basescu

| GEORGE explică (pentru XxblackknightxX):

Da ar trebui dar ia gandeste-te ca daca nu il vor da afara pe basescu vor fi ei dati afara pentru ca nu si-au facut datoria. ce zici de asta? saracii jandarmi nu au ce sa mai faca.