| valentin75 a întrebat:

Ce este cererea de chemare in garantie? Paratul ramane in pretentii? Ce reprezinta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura civila, citez:
"II. Chemarea în garanţie
  ART. 72
  Condiţii
  (1) Partea interesată poate să cheme în garanţie o terţă persoană, împotriva căreia ar putea să se îndrepte cu o cerere separată în garanţie sau în despăgubiri.
  (2) În aceleaşi condiţii, cel chemat în garanţie poate să cheme în garanţie o altă persoană.
  ART. 73
  Formularea cererii. Termene
  (1) Cererea va fi făcută în forma prevăzută pentru cererea de chemare în judecată.
  (2) Cererea făcută de reclamant sau de intervenientul principal se va depune cel mai târziu până la terminarea cercetării procesului înaintea primei instanţe.
  (3) Cererea făcută de pârât se va depune în termenul prevăzut pentru depunerea întâmpinării înaintea primei instanţe, iar dacă întâmpinarea nu este obligatorie, cel mai târziu la primul termen de judecată.
  ART. 74
  Procedura de judecată
  (1) Instanţa va comunică celui chemat în garanţie cererea şi copii de pe înscrisurile ce o însoţesc, precum şi copii de pe cererea de chemare în judecată, întâmpinare şi de pe înscrisurile de la dosar.
  (2) Dispoziţiile art. 64 şi art. 65 alin. (1) şi (2) se aplică în mod corespunzător.
  (3) În termenul stabilit potrivit art. 65 alin. (3), cel chemat în garanţie trebuie să depună întâmpinare şi poate să formuleze cererea prevăzută la art. 72 alin. (2).
  (4) Cererea de chemare în garanţie se judecă odată cu cererea principală. Cu toate acestea, dacă judecarea cererii principale ar fi întârziată prin cererea de chemare în garanţie, instanţa poate dispune disjungerea ei pentru a o judeca separat. În acest din urmă caz, judecarea cererii de chemare în garanţie va fi suspendată până la soluţionarea cererii principale."
Paratul ramane in pretentii inseamna ca si acesta a solicitat ceva de la reclamant si/sau de la chematul in garantie.

1 răspuns:
| Alexia26 a răspuns:

Cazul cel mai intalnit e la taxa de prima inmatriculare. Banii, au fost incasati de ANAF si dati la Administratia Fondului de Mediu. Se cer banii de la ANAF si se cheama in garanti AFM-ul.