| Petrovic a întrebat:

Ce este completul de judecata?
Dar completul: S7 C.23A AS-LM de la Curtea de Apel Bucureşti?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Completul de judecata este alcatuit din judecatorul sau judecatorii care judeca un anumit proces.
Ce intrebi tu inseamna Sectia a VII, Completul 23 Apel, Asigurari Sociale si Litigii de Munca.

| GabrielGL a răspuns:

Colectiv de judecatori constituit pentru solutionarea cauzelor ce li s-au repartizat.

Completul de judecata este constituit, de regula, de presedintele instantei. Completul de judecata trebuie sa ramana acelasi in tot cursul judecatii, in mod exceptional putand fi schimbat pana la incetarea dezbaterilor.

Compunerea completului de judecata este prevazuta de lege.

Astfel, judecatoriile judeca in complete formate din doi judecatori, iar unele procese si cereri, atat in materie penala cat si in materie civila, de catre un singur judecator.

Tribunalele judeca procesele si cererile de competenta lor, in prima instanta in complet format din doi judecatori, iar apelurile si recursurile, in complet format din trei judecatori.

Curtile de apel au complete de judecata formate din doi si respectiv trei judecatori.

Curtea Suprema de Justitie, sectiile acesteia judeca, in prima instanta in complete formate din trei judecatori, iar cand judeca in sectii unite, completul este format din trei patrimi din membrii in functie.