| pdannysan13 a întrebat:

Ce face intr-o zi un medic legal?
Lucreaza pentru spital sau pentru fortele de ordine? Adica are un job tip CSI sau ce face?
Practic ce face la lucru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Medicul legist lucreaza, in principal, pentru Parchet si Politie, respectiv cei care cerceteaza infractiuni savarsite cu violenta - omor, lovituri cauzatoare de moarte, ucidere din culpa, lovire sau alte violente, etc. El face disectia si examinarea cadavrelor, pentru a stabili exact cauza mortii si arma crimei si examineaza persoanele cu urme de lovituri pentru a stabili numarul zilelelor de ingrijiri medicale necesare pentru vindecare.

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Medic legal sau legist?