| anonim_4396 a întrebat:

Ce face, mai exact, un senator? Și cum poate ajunge o persoană senator?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principal poate depune proiecte de legi, amendamente la proiectele de legi, discuta si voteaza pentru, contra sau se abtine votarea proiectelor de legi iar in comisii discuta si avizeaza proiectele de legi.
De asemenea tine legatura cu cetatenii din circumscriptia electorala.
Detalii gasesti in Regulamentul Senatului.
Senator ajungi daca iti depui candidatura intr-o circumscriptie electorala pentru alegerile parlamentare si esti votat de numarul de alegatori necesar.

| fyp a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de răspuns!

1 răspuns: