| andreiadrian000 a întrebat:

Ce fel de conducator preferati:gen Vlad Tepes zis Vlad Dracu care a domnit în Tara Romaneasca in anii 1448, 1456-1462 și 1476 si a fost dur calau sau Alexandru cel Bun care a domnit in Moldova intre 1400-1432 si a fost pacifist familist si a facut prosperitate?

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Vlad Dracul a fost tatăl lui Vlad Tepes. Alexandru cel bun nu a fost chiar pacifist: a participat la bătăliile de la Grunwald și Marienburg purtate de poloni împotriva cavalerilor Teutoni și a avut primele lupte cu turcii din istoria Moldovei.

| gabicoo a răspuns:

Pentru userul @civilzatiiextraterestresuperioare - văz că mă ignori!
Zici că nu vrei conducători? Asta ți-a zis "omulețul Verde" din capul tău?
Haosul = lipsa autorității, iar autoritatea este exercitată de conducătorii aleși în mod democratic.

| gabicoo a răspuns:

Către @extraterestrul.
Venind vorba despre pupat în fund conducătorii: E politică de partid la voi la SOS?

Sau este vorba despre piticii din capul tău? Suveranule?

| ReddY25 a răspuns:

Primul

Răspuns utilizator avertizat