| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna alegeri parlamentare si comasarea cu cele locale in 2012 ce trebuie noi sa alegem in 2012 primarii siii/... ce parlamentarii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alegerile parlamentare sunt cele in care sunt alesi deputatii si senatorii iar la cele locale se aleg consilierii locali(judeteni, municipali, orasenesti si comunali) si primarii. In mod normal alegerile locale trebuiau sa aiba loc prin mai-iunie iar cele parlamentare prin octombrie-noiembrie. Comasarea inseamna sa se tina ambele alegeri deodata. Numai bine!

1 răspuns:
| gabyskateru a răspuns:

Alegerile parlamentare sunt cele in care sunt alesi deputatii si senatorii iar la cele locale se aleg consilierii