| 4evergentleman a întrebat:

Ce înseamnă daca te-ai angajat și ești în perioada de proba pentru 3 luni,ai semnat acea notificare și vrei sa îți dai demisia sa îți găsești altceva? Plătești ceva de la tine? Ce urmări sunt? Fac acest lucru din cauza comportamentului unor colegi mizerabil și bârfitori,adică nu mai puteam sa continui acolo mergeam cu sila,parca zicea că mă repartizează la alt magazin sa nu pierd jobul, azi rămâne de discutat!
La Unicarm sunt angajat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu as face asta. Stai acolo si vezi-ti de treaba. Peste tot se gasesc idioti. Asa te vei muta din serviciu in serviciu pana la amin. La batranete ai constata ca n-ai realizat nimic in viata. Incearca sa inveti sa te aperi!

| 4evergentleman explică (pentru Salontanul):

Cu prostii e greu sa te aperi că te bat rău cu experiența lor, oamenii aia nu au ce căuta acolo, eram oricum demoralizat acum sunt și mai rău.

| suntserios a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu ar trebuie sa iei raspunsul lui Salontanul ca unul bun. Nu vad de ce ti-ar recomanda cineva sa ramai intr-un mediu toxic pentru tine. Mi se pare un sfat atat de invechit si la modul serios comunist. Asta e un sfat care mergea pus in practica acum 40 ani cand te ardea partidul nu in ziua de azi cand angajatul are drepturi

| Salontanul a răspuns (pentru 4evergentleman):

Stiu! Am simtit si eu de multe ori asta. Am o experienta de peste 60 ani. Incearca sa fii mai bataios!

| 4evergentleman explică (pentru Salontanul):

Aveți dreptate, prea ușor am renunțat.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu trebuie sa platesti nimic, in perioada de proba poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare scrisa si fara a o motiva, conform Codului muncii, citez:
„ART.31.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

| 4evergentleman explică (pentru Ioandelasal):

Acum sincer îmi e teamă că daca mă va muta la un alt magazin voi păți la fel că colegii cu siguranță și șefele cred că se cunosc cu cei la care mă vor trimite,repartiza și aia la rândul lor dând crezare bârfelor sa aiba același comportament.
De ce m-au trimis chiar acolo nu știu să lucrez că am văzut că și cu clienții uneori se comporta urat unii, adică așa au caracterul, una e pensionara și lucra și ea, și cu ea am avut conflicte că se comporta urat de când m-am angajat, de ce ii tine șefa mare acolo pe aia nu știu că par să aibă probleme de comportament și cu nervii!
Sper sa nu atrag probleme că mi-a spus așa într-o formă că și cum aș atrage probleme serioase daca as înceta să mai merg la lucru din cauza semnării acelei notificări și a perioadei de proba de 3 luni.
Deci nu trebuie sa justifice nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu trebuie!
Daca nu ma crezi pe mine ar trebui sa crezi prevederile Codului muncii, pe care ti le-am citat.

| 4evergentleman explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc frumos pentru răspunsul acordat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic. Ba chiar ai avantaje cand pleci in perioada de proba ca nu trebuie sa stai in preaviz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru experiența neplăcută avută acolo. Într-un mediu de lucru ar trebui sa existe cooperare, respect reciproc și armonie. Ar trebui, dar din păcate nu se aplica peste tot.
Totul pornește de la șefi. Daca nu se ia atitudine și nu se impun niste reguli stricte în privința conduitei, atunci angajații cred că sunt de capul lor, de aici și comportamentul malițios.
Sper că în altă parte să găsești pacea și armonia de care ai nevoie. happy

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Mi-e greu de crezut, omul bun are mereu de suferit în viață.
Mulțumesc oricum pentru răspunshappy