| prettygirl_2157 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi sa fii un "bun cetatean"?

Răspuns Câştigător
| mikey a răspuns:

Din punctul meu de vedere un bun cetatean trebuie sa fie politicos cu ceilalti cetateni...sa mearga la vot...sa respecte regulile ...sa-si iubesca localitatea...sa fie un om cinstit, harnic...sa-si iubeasca apropele...sa fie pace intre el si toti ceilalti cetateni...

29 răspunsuri:
| guliaucigasa a răspuns:

Sa ai spirit civic si sa iti ajuti semenii

| paul0013 a răspuns:

Multe lucriri: sa ajuti orasul in care locuiesti, sa-i ajuti pe ceilanti, sa pastrezi curatenia...der nu se prea mai gasesc acum... sper ca ti-a fost de folos...

| ellai a răspuns:

Sa contribui la fonduri pentru restaurarea orasului, sa pastrezi curatenia, sa ajuti oamenii din jurul tau.asta inseamna sa fi educat tongue

| alexdop21 a răspuns:

Bun cetatean? Oooo poate insemna multe, de exemplu sa participi la voluntar la actiunile de curatare a orasului / localitatii unde stai, sa nu arunci gunoaie pe jos, cu toate ca nu sunt cosuri de gunoi. Intr-un cuvant sa fii un locuitor activ al localitatii/orasului in care locuiesti.
Eu nu sunt tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul care respecta legile si plateste taxele...

| prettygirl_2157 explică:

Va multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti iubesti patria!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere un bun cetatean trebuie sa fie politicos cu ceilalti cetateni...sa mearga la vot...sa respecte regulile ...sa-si iubesca localitatea...sa fie un om cinstit,harnic...sa-si iubeasca apropele...sa fie pace intre el si toti ceilalti cetateni...

| contygos a răspuns:

Vrei adevarul? inseamna sa fi un mare, mare prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fii indiferent la ceea ce se intampla in jurul tau:oameni, situatii, decizii etc...si sa ai atitudinea corecta si politicoasa.
Un "bun cetatean " este greu de intalnit in zilele de azi pentru ca la moda intalnesti:indiferenta, lacomia, lipsa de bun simt si toate acele "calitati" considerate a fi la mare pret ACUM.
Si poate ...lucrurile se vor schimba in BINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate putini oameni se pot numi buni cetateni ar trebui sa fim politicosi sa fim oameni buni sa ne iubim patria(mai greu in zilele noastrebig grin)sa fim cinstiti si responsabili bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii un om prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi un bun cetatian inseamna:sa fii o persoana ca-si iubeste bastina si tara in care locueste, sa fii un om ce este gata in orice moment sa-si sacrifice viata pentru libertatea tarii in care locueste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine sa fi un bun cetatean inseamna sa respecti legile, sa ai spirit civic si sa te impliki in problemele comunitatii

| dorinka a răspuns:

Pentru mine un bun cetatean inseamna sa-ti iubesti plaiul natal sa mergem la vot doar copii care au atins virsta de 18 ani... sa fim politikosi cu cei din jur sa nu ne certam cu oamenii adica prieteniii, colegii si ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugeti-mi bomboana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancami-ai banana, sa-ti iau toti mm in pl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine nu inseamna nimic

| Nikky_8849 a răspuns:

Un bun cetatean este informat, activ, responsabil, sensibil la problemele comunitatii. El trebuie sa se respecte si sa respecte pe cei din jur, sa simta gustul independentei, responsabilitatii si al cooperarii.Sa fie de acord cu egalitatea dintre rasewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A)a fi civilizat
b)a respecta regulile
c)respectarea ordini publice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fii un bun cetatean trebuie sa fii politicos cu oamenii din jurul tau, sa nu arunci gunoaiele pe strada, sa-ti iubesti aproapele, sa fii cinstit cu oamenii, respecti regulile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi cetaten inseamna a te simti cetaten si a intelege adevaratul sensul cuvintului dat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca un cetatean bun trebuie sa fie politicos ...sa-i ajute pe toti ceilalti sa respekte regulile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi politicos inseamna sa nu vorbesti urat si sa-i ajuti pe cei care au nevoie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna a fi bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi cetatean bun inseamna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi un bun cetatian inseamna a avea grija de patrie...

| Lupu_Ana_1996 a răspuns:

Sa fii un bun cetatean inseamnna sa fim oamni buni, sa nu aruncam gonoaie, sa facem curatenie in localitatea\orasul in care traim, sa nu iubim patria, sa fim civilizati, sa respectam regulile publice, sa iti iubesti si plaiul natal, sa nu fim rautaciosi cu cei din jur, sa fm politicosi. Sa iti iubesti foarte mult localitatea sau orasul.

| Lupu_Ana_1996 a răspuns:

Pentru mine sa fii un bun cetatean inseamna multe lucruri sa nu aruncam gunoaie pe jos, sa satangem gunoaiele din localitatea in care traim, sa nu iubin patria si plaiul natal, sa nu fim rautaciosi, sa fim politicosi, sa fim civilizati, sa respectam regulile publica, sa ne purtam bine cu cei din jur.