| NaturalLl a întrebat:

Ce inseamna sa iesi anticipat la pensie? E acelasi lucru cu iesit la pensie la limita de varsta? Va rog ziceti-mi si mie, am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Înseamnă să ieşi la pensier nu la termen ci înainte de termen! Asta e tot, dar există şi varianta în care ieşi la pensie medical (pe caz de boală).
A.Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de lege, pot solicita pensia anticipată cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare.

B.În situaţia cadrelor militare în activitate, soldaţilor şi gradaţilor voluntari, poliţiştilor şi funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, dacă au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de lege, dar şi în condiţiile realizării stagiului minim de cotizare în specialitate.
Sursă https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia anticipata si pensia anticipata partiala sunt pensii la care nu se indeplineste varsta limita de iesire la pensie, in prezent aceasta este de 65 de ani pentru barbati si de 60 de ani si 2 luni pentru femei. Nu este acelasi lucru cu pensia pentru limita de varsta.

| Bogdanme881 a răspuns:

Citez PENSIA ANTICIPATĂ - cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare