| Vasile_Nicolaescu_1969 a întrebat:

Ce inseamna suspendarea unui proces.{definitiv.} conform articol 242 alineat 1?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista suspendare definitiva, prin definitie aceasta este numai temporara.
Conform art.242 Cod procedura civila, citez:
"ART.242
(1) Instanta va suspenda judecata:
1. cind amindoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii."
Oricare parte poate cere repunerea pe rol si continuarea procesului. Cererea trebuie facuta in termen de cel mult 1 an de la data suspendarii (in cauzele civile) sau 6 luni (in cauzele comerciale).
Daca trece perioada respectiva, fara sa se fi cerut repunerea pe rol, atunci instanta, din oficiu, va constata perimarea cauzei (procesul se opreste si nu va mai fi continuat).