| Lubeniță38900 a întrebat:

Ce înseamnă unitate emitentă? Dau funda

Răspuns Câştigător
| cheiemarian a răspuns:

Unitatea care a eliberat documentul, adică ce-a care l-a creat, de exemplu unitatea emitentă SCLEP București, acolo a fost emis.
EMÍTE, emit, vb. III. Tranz. 1. A enunța, a exprima, a lansa o părere, o teorie etc. ♦ A transmite, a anunța. 2. A elabora, a scoate, a da o lege, un decret etc. ♦ A pune în circulație o bancnotă, o hârtie de valoare etc. 3. A produce gaze, radiații etc. care se pot propagă în mediul înconjurător. – Din lat. emittere. Cf. fr. émettre. (Sursa: DEX '98 )

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unitatea/compania care a eliberat/emis acel act/document.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E atât de clar ce înseamnă

| ioana748 a răspuns:

De unde vine...