| Mosotti a întrebat:

Ce intelegeti voi prin crestere economica?

Dupa mine crestere economica inseamna cand urca puterea de cumparare, nivelul de trai.
Dar unii zic ca nu ar fi asa.

De ex cand spune Johanis "am avut crestere economica", ce inseamna mai concret?

40 răspunsuri:
| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti revoltat de ce sunt dulciuri, daca ne fac rau.
Dar nu uita ca si Industria Farmaceutica este o Industrie - si interesul lor e sa aiba clienti. Deja esti client pe viata cu un Diabet, de exemplu. Si asta e interesul lor, nu sa fii sanatos saunsa re vindece.

Tu esti suparat pe viata si ai dreptate, dar banii dicteaza peste tot din pacate.

| Mosotti explică (pentru Goete):

Sau sa fie dulciuri sa nu ne faca rau, asta e mai bine, dar ei nici asta nu fac macar.
Diabetu il faci genetic 90 %, restul is minciunele. Ca unu care n-are gene nu face.
Vecinu meu are 140 kile la 1, 7 m, sedentar si n-a facut nici diabet nici dislipidemie si nimic, doar ca s-a ingrasat, nu ii e chiar bine pentru confort, dar aia e.

Si eu in 2009 faceam sala ca lumea, aveam 59 Kg la 1, 7 m si glicemia era la limita.
Ce ne face rau sunt E-urile, alea da, in timp pot da probleme.
Dar aia nu ma intereseaza, ma int ingrasarea, ca aia apare rapid si sigur.
Si diabetul, dar pe ala il tin sub control lejer desi mananc orice, si dulciuri chiar.

Vezi ca ti-am dat un privat azi noapte.

| RAY a răspuns:

O viata mai decenta pentru cetățeni respectivei tarii, nu? Din păcate noi avem Boooom economic dar sărăcie tot mai profunda

| Mosotti explică (pentru RAY):

De unde boooom economic? Nu avem nimic, e vrajeala, sau daca ai zis la misto boooom, e de inteles. Problema e ca peste tot o sa fie saracie din ce in ce, in afara de China.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

BOOOOM Economic, adica a explodat Economia si s-a facut praf?

| Mosotti explică (pentru Goete):

Asta e termenu cand explodeaza economia adica cand se dezvolta f mult, cand urca.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Si tie ti se pare ca s-a dezvoltat atat de mult sau ca s-a facut praf?
Stiu ce inseamna termenul si nucred ca a fost nici un BOOM, altul decat s-o faca praf

| Mosotti explică (pentru Goete):

Vorba vine, dar e vb de termen in sine.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Eu ti-am raspuns doar la asta:
"De unde boooom economic? Nu avem nimic, e vrajeala, sau daca ai zis la misto boooom, e de inteles"
Dar prefer sa ma abtin in continuare la aceasta tema

| Mosotti explică (pentru Goete):

Pai da, ai raspuns la asta.