Întrebare recomandată | ExtremDrink a întrebat:

Ce lege previne discriminarea profesorilor? FUNDA!))

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La ce discriminarea te referi?
Drepturile cadrelor didactice sunt prevazute in Legea educatiei nationale, nr.1/2011, Statutul cadrelor didactice, Legea salarizarii personalului bugetar, Regulamentele de organizare si functionare a unitatilor de invatamant, etc.
Asta in mod specific, in afara drepturilor pe care le au in calitate de cetateni, conform Constitutiei.
Asa fiind nu vad nici o discriminare a profesorilor, care sa necesite o preventie speciala.