| Celdrept a întrebat:

Ce o sa ne facem noi ăștia amărâți având în vedere ca războiul dintre Rusia și Ucraina va dura probabil zeci de ani sau mulți ani de acum înainte și alimentele se vor tot scumpi într-un ritm alarmant de o sa murim de foame? Deja mâncarea este foarte scumpa, exagerat de scumpa la noi, și se tot scumpește ba in vederea accizelor, a carburanților ba a războaielor, sa nu zic ca se pot declanșa alte războaie! Ce e de făcut? Unde se va ajunge? O sa ne dam în cap în 5 ani de zile sa avem ce manca? Se vor mari salariile la noi se vor plafona scumpirile astea apocaliptice? Ce credeți ca se va întâmpla și ce credeți ca noul președinte va putea schimba ceva în bine la noi? Este tara noastră un caz pierdut? Parca a difuzat și ca energia și curentul se va scumpi de 10 ori mai mult! Ce o sa ne facem noi ăștia amărâți?

41 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E, cumva cumva ne-om descurca...

| Catrice a răspuns:

Sa mergeți la munca sa nu mai fiți saraci logichee hee

| mODIN a răspuns:

Hai sa te intreb o chestie. Daca de ani de zile tu iti faci cumparaturile la aceeasi alimentara de langa bloc, si la un moment dat se inchide, ce faci? Mori de foame doar iti iei din alta parte si gata? laughing

Nu se mai scumpeste nimic, mai, calmati-va. Nu mai luam de la ucrainieni, se muta importatorii in alta parte si aia e. Poate sa tina si 1000 de ani razboiul, ca pentru noi ce a fost mai greu a trecut deja.

| Celdrept explică (pentru mODIN):

La TV mereu vad ca difuzează ca se tot va scumpi mâncarea, în fiecare luna se scumpește, deja m-am saturat. De unde ști ca nu se va scumpi?

| Celdrept explică (pentru Catrice):

Te-ai dus dincolo și tu și acum ai prins elan...

| UnchiulRamiz a răspuns:

Salut! Cum de 10 ori curent mai scump? Am 2 verisoare in Spania, ma crezi sau nu acolo e totul mult mai ieftin ca in Romania. Un tuns si barbierit costa 10 euro, pe cand la noi e aproape 20. 1 euro un suc cola la 0, 5 l, pe cand la noi e si 7 lei. Cumpar cand sunt reduceri considerabile, in rest sunt cumpatat. Aseara sau cand spunea ca iti ajunge 2100 lei sa traiesti decent, o pl ca mie nu imi ajung nici aproape 3000... Unii o sa moara de foame am impresia, nu e o solutie sa dai in cap pentru o coaja de paine. Nu o sa mai vezi atatea masini daca ajunge litrul de motorina sau benzina minim 10 lei. Si o pizza medie cu un sos costa 40 lei, o ciocolata milka 20 lei, nu i-a venit a crede verisoarei mele cand i-am spus ce preturi sunt. Stiu ca nu e posibil curand, dar sa avem un presedinte tigan ne-ar mai lipsi. Oricine vine la carma tarii nu o sa se schimbe cu nimic in bine

| Celdrept explică (pentru sabin89):

Nu cred laughing

| Catrice a răspuns (pentru Celdrept):

Logic,nu-ți mai ajung banii în tara, te restabileștiwinking

| mODIN a răspuns (pentru Celdrept):

Urmareste mai atent preturile. Produsele din grau, da, s-au scumpit. Ca noi de la ei luam graul. Restul? Putin peste inflatie, iar apoi au scazut la loc.

Astia de la stiri senzationalizeaza totul ca sa ii urmareasca mai multi oameni.

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

Da,asa au anunțat sa vedem dacă va fi asa, e grav oricum nu ai sansa cu 2000 de lei pe luna nici cu 2500 ca mâncarea se tot scumpește într-un ritm alarmant. Probabil va creste rata sinuciderilor, unii nu vor avea oportunități sa plece pe dincolo, o sa dea în cap sau își pune capăt! E bătaie DDR joc ce se întâmplă raportat la salarii. Nu o sa se schimbe toți sunt psihopați și ei primesc ordine de la alții, nimeni nu mai poate salva nimic. Și mâncarea e de foarte proasta calitate.

| Celdrept explică (pentru mODIN):

Probabil ai dreptate.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Nu ai vazut ca s-au sinucis femei impreuna cu copii? O sa fie probabil ceva normal sinuciderea in urmatorii ani. Multi se vor imbolnavi psihic, nu stiu cat de multi sunt in prezent... Da, mancarea pentru animale de compania se da la restaurante. Un meniu consta in supa sau ciorba, ca felul 2 e ca si cum nu ar fi. O portie de cartofi prajiti sa coste 6-7 lei? Geoana ne-ar mai lipsi presedinte acum. E posibil orice, daca pupau in dos pe Dancila si o laudau unii

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

De Sosoaca ce părere ai? Mai ai probleme cu piciorul?

| KovacsB a răspuns:

Totul se face pentru bani.
Gandeste-te doar cine are de castigat din treaba asta ai ai inteles tot.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Am avut cu amandoua probleme, dar nu mai am dureri de genunchi deloc. Trebuia sa fac fizioterapie pentru dureri la calciul lui Ahile, durere la glezne si calcai uneori, dar nu au vrut sa imi faca. Mai am ceva dureri uneori dar se datoreaza mersului pe jos. Sosoaca? Latra ca un caine, dar nu musca niciodata. Nu poti spune ca covid nu exista, poate nu ce au aratat la TV, dar adevar este intr-o oarecare masura. Eu nici acum nu am miros si gust normal, au trecut 3 ani si ceva de atunci.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru sabin89):

Nu ai copii asa e? Daca de unul singur nu te mai poti descurca cu banii, daca mai ai si 2-3 copii e critica situatia.

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

Nu am, sunt eu destul copil deși sunt adult. Poate ne scăpa Putin de toate îngrijorările.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Bine ar mai fi, am auzit ca ar avea cancer. Mult nu cred ca mai tine razboiul, au pierdut teren ucrainienii am auzit la TV

| ioana748 a răspuns:

Ne vom descurca.
Sa nu intram in panica.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Serios!? Daca un kg ceafa in piata e aproape 40 lei? Cumparai sticla de suc Pepsi la 2-2, 5 l la 5-6 hai 7 lei, in prezent e 11 lei. Doar la oferta prinzi 2+2 l la 15-16 lei. Caribe mai cumperi la 6 lei acum. Preturile or sa urce in continuare, nu or sa scada deloc.

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Da,stiu,ai dreptate. Si eu sunt ingrijorata cu situatia aceasta si facturile care ne ingenuncheaza. Nu cred ca a fost un moment mai cumplit ca acesta in ultimii 30 de ani.
Am inteles ca vor sa alinieze salariul minim la cel din UE.
Oricum preturile sunt mai mari la noi ca acolo.
Incercam sa ne organizam cum putem, caci chiar nu vad nici o solutie.
Este haos generalizat.
Intr adevar sunt timpuri grele.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Cum ziceau pe protv nu demult, ne-am intos la salam si margarina. Unt sub 9-10 lei nu gasesti, asta cand e promotie. Si cascaval 14-15 la oferta, in rest nu te poti atinge de el. Noi nu platim la curent mai mult de 140 lei, asta acum iarna, vara consumam mult mai putin. Bine ar fi sa avem slariu la nivelul UE, dar tot degeaba ar fi, am spus mai sus ca preturile din Spania sunt mult mai mici ca la noi. Cred ca sa poti trai decent iti trebuie salariu de 4000-5000 lei in mana. Dar cred ca e putin si atat, branzeturile acus or sa se scumpeasca cu 5 lei din start.

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

4000 de lei cel putin.
Acesta ar trebui sa fie minim net.
Nu mai spun de facturile care au explodat in lunile acestea in care trebuie sa ne incalzim.
Suntem o afacere buna pentru altii.
Si asa vom ramane.
Din pacate.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Eu ma incalzesc cu lemne, deocamdata nu au majorat pretul. Dar urmeaza cat de curandwinking Acum ar trebui sa scada ca e cald nu e nevoie sa mearga centrala non-stop.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Un raspuns marca Dana Budeanu happy

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Eu între gaze și curent electric, anul asta am ales curentul electric.
Oricum, tot sume exorbitante.
Da, ne a ajutat Cerul si au fost zile frumoase.
Sănătoși sa fim.
happy

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Celdrept):

Sa iti folosestis mintea dracu ca sa nu mai fi sarachee hee. Dupa cum ai pus intrebarea sigur esti un ionica care munceste pe 2000 de lei DA NU CUMVA sa incerce sa ajunga mai sus, mai repede asteapta sa se ieftineasca lucrurile in loc sa faca cevawinking.

| Celdrept explică (pentru Alexandru1111199):

Am anxietate grava nu pot sa muncesc deocamdată.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Celdrept):

Si cum crezi fratioare ca-ti rezolvi anxietatea? Stand in casa si plangandu-te de ce viata nasparlie ai sau iesind afara si incepand sa traiesti?

| Celdrept explică (pentru Alexandru1111199):

Ai dreptate. E agorafobie mult mai rău dar trebuie sa încep de undeva