| AC4S4 a întrebat:

Ce parere aveti de acest video si de canalul Recorder in general?
https://www.youtube.com/watch?v=WL27dkNisI4

Mie mi se pare cam propagandistic canalul in sine. Povestea cu romanul care pleaca in SUA si se simte acolo ca acasa (mentioneaza in videoclip). Cum ca toti politicienii sunt hoti (Anarhism) si ca nu mai e vreo speranta pentru Romania, ca trebuie sa plecam toti din tara.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Eu am vazut un montaj propagandistic, voi explica mai jos punctul meu de vedere.
1. De ce am spus "montaj propagandistic"?
Pai...nu s-au deranjat nici sa-i schimbe omului macar tricoul si incaltamintea.
Avea acelasi tricou si pantofii identici, si in Bucuresti, si in Times Square, si in Central Park.
2. NU te simti niciodata "ca acasa", venind in NY.
Te simti "acasa", poate dupa un an, doi de locuit in el, pentru ca este o alta lume, alti oameni, alte culori, alte dimensiuni, o alta chimie, o alta mancare, etc, etc, ETC.
Cum s-a simtit omul ala "ca acasa" in NY?
Ca acasa, in Galati?
Cu rucsacul in spate, are alura de turist in NY, (ceea ce cred ca si e), in niciun caz de locuitor "ca acasa".
3. Cred ca avea pregatita excursia cu MULT inainte de intalnirea cu Dragnea.
Cum a plecat el (+familia, definitiv) in doar cateva luni de la pariu, e fasaiala clar.
Mie mi-a luat 14 luni sa plec singur, si NU aveam nici "pregatirea" lui d.p.d.v. al studiilor, nici nu lucrasem ca marinar sau taximetrist...
4. A mai spus ca si-a planificat ca in acest an, (2019) sa demareze sau sa obtina cetatenia, pentru el si familie.
Fals.
Daca nu are 10 milioane $ pe care sa-i aduca intr-o banca de aici, sau sa-i investeasca intr-o activitate lucrativa, NU primeste cetatenia nici daca e un al doilea Einstein. Nici la examenul pe Constitutie nu intra intr-un an!

Ce a spus adevarat in acest montaj?
1. "Lumea zambeste".
Doar ca este un zambet standardizat, care se invata din copilarie.
2. "Nu ma gandesc la ce o sa mananc maine"
NIMENI nu se gandeste in SUA la ce o sa manance maine, nici macar homeless-ii, pentru ca mancarea este ridicol de ieftina, cu 3 $ pe care i-a dat celor cu care s-a fotografiat, un om poate manca o zi. (nota bene, cei trei l-au mirosit imediat ca e turist, de aia s-au si dus la el sa faca poza).
3. "Milioane de romani cu telefoanele ascultate de SRI".
True.
Daca vreun istet se simte apt sa contrazica asta...mai bine sa NU.
Nu de alta, dar pot explica cum functioneaza...

Revin la concluzia din primul rand: Montaj propagandistic, cu majuscule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

3. "Milioane de romani cu telefoanele ascultate de SRI".
True.
Daca vreun istet se simte apt sa contrazica asta...mai bine sa NU.
Nu de alta, dar pot explica cum functioneaza...

Te rog eu:)), spune-le-o mai multora care cred că dacă n-au nimic de ascuns, nu are cum să le intre lor nimeni cu bocancii în viața sau mai rău, nici nu-i deranjează. Mai ales că nu sunt mulți care știu mai bine decât tine.
Poți începe cu deștepții de aici: https://www.tpu.ro/......resedinte/

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi voie sa nu intru in polemici cu capetele seci care cred in mintea lor "ca nu au nimic de ascuns".
Cine de aici "nu are nimic de ascuns", sa-si puna tot aici parolele... big grin
Se va vedea imediat ca "nu am nimic de ascuns" e un cretinism.
Despre telefoanele ascultate e si mai simplu...
1. Daca tu primesti mandat, este ascultat telefonul tau, si implicit telefoanele tuturor celor care te suna sau pe care ii suni.
2. Mai sunt ascultate automat si telefoanele care intra pe coduri, pe cuvinte cheie, ca "Allah", "jihad", "trafic" etc. (iti dai seama ca nu acestea sunt, sau mai exact NU doar acestea)
3. Sa-i mai punem la socoteala pe agentii care asculta aleatoriu convorbiri...din plictiseala? (crede-ma, exista, si nu putini)

Unde sunt putinii aia la minte, care isi inchipuie "ca nu au nimic de ascuns"? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Pe procurorul care intercepta aiureli, șoferi de tir care vorbeau de-ale lor, dar scria el transcrierile cu ce voia el fiindcă știa că nu stă judecătorul să asculte îl știi?

https://www.luju.ro/......chiuloasa-
Înguștii ăia sunt cam...tot ce înseamnă #rezist la noi și mulți alții...
Personal, am trecut de mult pe DuckDuckGo și ProtonMail, și mi-aș dori să văd și SRI la CEDO precum s-a întâmplat cu GCHQ în septembrie.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Din cate stiu, mancarea bast food e preferata de americani.
Nu cred ca iti poti hrani organismul in schimbul a 3$.
La ce fel de mancare faci referire?

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ti se pare ca omul ala in videoclip te minte si incearca sa te manipuleze intr-un fel?

Eu unul nu mai cred in politicienii romani, toti vor sa isi umple buzunarele si nu se gandesc probabil mai deloc la cetatenii lor, doar profitul lor conteaza.

Din ce in ce mai multi tineri pleaca din tara asta, suntem intre primele locuri la emigrare, conform statisticilor 3.4 milioane de romani au plecat din tara in ultimii 10 ani si sumele cresc alarmant de mult, daca o tin asa in 10 ani tara asta o sa fie populata doar de batrani, datorita nivelului de trai.

Nu pleaca nimeni ca le e bine, pleaca pentru un trai mai decent. Iar acest canal nu e de "propaganda", chiar arata realitatea.

| AC4S4 explică (pentru Intruder19):

Nu mi se pare ca ma minte. Asa simte el, ca acasa inseamna New York. Sunt destui care pleaca si uita de Romania, uita limba romana. Insa, el mai este si promovat.

"toti vor sa isi umple buzunarele si nu se gandesc probabil mai deloc la cetatenii lor" - Fals. Chiar acest canal avea cateva videoclipuri cu primari si politicieni necorupti care se ocupau cum trebuie de comunitatea pe care o conduceau.

Avem multi politicieni corupti si din cauza celor care gasesc doar doua solutii:
- Plecatul din tara
- Protestele
Astea doua nu-i influenteaza pe politicieni. Ce-i pasa parlamentarului X ca sunt zeci de mii de oameni si protesteaza afara? La urmatoarele alegeri acei zeci de mii de oameni nu vor merge la vot, iar partidul sau va iesi din nou castigator. Istoria recenta arata asta. Cate proteste anti-psd au fost? Sute de mii de oameni ieseau afara, la urmatoarele alegeri: PSD 45%.

Romanul a avut mereu gandirea ca el singur, individual nu poate schimba nimic. De mult nu a gandit poporul roman ca un colectiv, ca un intreg. Fiecare roman gandeste individual: "Nu pot schimba nimic".

Emigrarea in masa este datorita politicienilor corupti. Dar care e cauza politicienilor corupti? Poporul care nu apeleaza la democratie (vot), ci la proteste #rezist ori la plecatul din tara. De cate ori am vazut citate pe Facebook: "Iesiti in strada! Asta e democratia!", cand e perioada electorala nu vezi atatea mesaje cu "Mergi la vot".

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar de ce sa votam si sa facem ceva spre binele nostru, mai bine nu mergem la vot, las ca merg batrani ei stiu mai bine, au si timp mai mult, apoi timp de 4 ani ne plangem si îi criticam si îi barfim,barfa este sport national in Romania,la asta Romania este campioana universala, barfa, prostia, plansul, mai iesim afara si iî injuram ca sa le aratam ca stim sa injuram, mai facem si noi 50 de Ron uni un leu,depinde de cat de bine stii sa injuri sa urli ca un nebun, asta e Romania, cat despre video, l-am vazut si eu, ce sa spun, macar stim ca dragnea stie sa minta bine de parca nu stiam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Văd că-l laudă și pe Trump care are în mari proporții același discurs cu PSDlaughing) să-i zică și lui că nu există statul paralel nici în sua
Mă simt și eu mințit, cum rezolv să plec săptămâna viitoare la New York?