| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti de Republica Moldova?
Sunt mai destepti ca noi Romanii?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faci niste generalizari daniel,sunt diferente intre frati,si aia care au facut media pe cati lea testat,nu cunosc pe nimeni sa fii facut, plus acest test nu reflecta abilitatile umane,socializarea conteaza mult mai mult decat inteligenta rationala,ca saraci au cam fost toti cu un iq mare,trebuie sa ai creativitate,imaginatie, sa stii cum sa te descurci in viata, sa fii placut la fizic, personalitate placuta, nimeni nu iti cere test de iq nici unde

| Iote a răspuns:

Da, din moment ce reusesc sa joace pe degete doua tari: Romania si Rusia. Obtin de la ambele tot ce doresc.

| goguPatent a răspuns (pentru Iote):

Buna asta. Au obținut atat de multe de la cele doua tari ca au ajuns cea mai saraca regiune a Europei.

| Iote a răspuns (pentru goguPatent):

Nu as zice ca e cea mai saraca. Din contra. Dar se plang. Asta le este stilul.

| goguPatent a răspuns (pentru Iote):

Din contra? E cea mai bogata sau cum?

| NotNamed a răspuns:

Mai bine traiesc in tara aia chit ca e saraca si vai de steaua lor dar cel puțin nu au atat de mulți tigani si romani dobitoci prostiti de mass-media cu idei conspirationiste despre orice lucru.

| Meme10Meme a răspuns:

Vin cam tarziu dar sa stii ca si ei sunt romani deci avem acelasi coeficient. Doar ca ei sunt spalati pe creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai deștepți nu știu...dar parcă cu o mai mare dragoste pentru adevăratele valori.
Nu știu cât este de adevărat, dar asta e impresia mea.

| Mopmop a răspuns:

Da. Si as adauga ca sunt si mai inteligenti decat noi!

| neludana2000 a răspuns:

Hmm, retorica rau intrebarea, miroase a ''urzeala'' invrajbim lumea, mai bine nu ma pricep.

| catalin1625 a răspuns:

Ca IQ mediu? Da. România are un IQ mediu de 91, pe când Republica Moldova are un IQ mediu de 92.

| sierra1 a răspuns (pentru catalin1625):

" catalin1625: România are un IQ mediu de 91, pe când Republica Moldova are un IQ mediu de 92"

Cătă mamă, din puțul cărei gândiri ai scos-o p-asta?

| catalin1625 a răspuns (pentru sierra1):

2012: https://bit.ly/3baaoBr
Iar asta nu știu de când e, dar și aici Moldova e peste România: https://bit.ly/2KVuvJa

| sierra1 a răspuns (pentru catalin1625):

Prima:

da, există dar până și site-ul se contrazice singur. Într-un loc zice "IQ-ul mediu în Europa este în scădere"

apoi mai jos zice :
"nivelul mediu al IQ-ului a fost în creștere în ultimele decade"

| catalin1625 a răspuns (pentru sierra1):

Citește ce spune: „Dacă din 1930 până în ultimii ani IQ-ul populației europene a crescut pe fondul accesului la educație și a condițiilor mai bune de trai, mai multe studii realizate din 2013 până în 2017 arată că IQ-ul mediu este în scădere."

| sierra1 a răspuns (pentru catalin1625):

Intr-un loc zice cum că nivelul ăla crește, in altul scade. Tu ce concluzie tragi?

| catalin1625 a răspuns (pentru sierra1):

A spus că IQ-ul a crescut începând cu 1930, doar că a început să scadă începând cu 2013.

| sierra1 a răspuns (pentru catalin1625):

Alt citat și ultimul: "harta mondială a IQ-ului are o vechime de peste 10 ani, neexistând cercetări mai recente"

adică nu se știe ce e din 2010 incoace și tu zici că scade?

| unpierdut a răspuns:

Eu sunt din Republica Moldova. Nu vad vreo diferență. Cred că doar țiganii in urcă

| RAY a răspuns (pentru unpierdut):

Saraca pisicuta