HepHap
| HepHap a întrebat:

Ce parere aveti despre cele doua juraminte?

Basescu jura, cu frica de Dumnezeu, ca nu l-a lovit cu pumnul pe copil in fata sau in plex. Asta, dupa ce-a declarat zilele trecute ca a existat contact, doar ca gestul a fost accelerat si amplificat, de aici si zambetul copilului, si nu lesinul.

Geoana: s-a jurat cu mana pe Biblie, fara sa clipeasca, ca nu a promis nimic lui Vantu, ca nu a discutat favoruri cu el. Asta dupa ce aseara a fost la Vantu acasa si acum, Vantu s-a scapat pe Realitatea, afirmand ca are o relatie de colaborare cu Geoana si ca l-a pus sa declare in presa ca nu il suporta - episodul cu "malefic si turbulent".

20 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La Băsescu totul stă în cuvintele pe care le-a folosit pentru negare, la Geoană e prostie crasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep Hap, poate ca nu i-o fi promis nimic in afara de o partida de...AMOR! O fi gay, mai stii? De asta il tot cheama Vantu la el mereu. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a lovit, Basescu. A atins fata copilului cu mana si apoi s-a ridicat zambind, copilul de asemenea zambea. Basescu a jurat! Geoana e sperjur!

| betty17 a răspuns:

Nu sunt cu PDL--ul dar nu cred ca l-a lovit pe acel baiat.cred ca doar i-a facut asa cu palma sa se dea la o parte...sau a fost trucat filmuletul
nu sunt nici cu PSD dar cred ca Geoana a jurat in vanhee hee

succes

| andreutz a răspuns:

Eu de fel sunt apolitic, dar nu pot totusi sa nu observ prostia. pai oameni, haideti sa fim seriosi: nici un om, cat ar fi el d eprost, avand o functie atat de inalta ca basescu (presedintele unui stat!) nu si-ar permite un gest necontrolat ca acesta, chiar daca sa presupunemm ca i-ar sta in fire. Pur si simplu nu ai cum, nu ai voie. Esti un diplomat cel putin din obisnuinta, daca nu din respect. Asa ca va trebui ca de data asta sa il cred pe sarmanul Basescu. Mie unul chiar mi-e mila de el din acest punct de vedere. In ceea ce il priveste pe Geoana, mai bine il cred pe Mutu ca nu s-a drogat in viata lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei si tu acum, sint politicieni. Ei jura pe ce vrei tu, nu exista onoare sau demnitate in politica. Am spus demnitate? Pai cu subalternii e zbir dupa ce pe sef l-a pupat in fund pina l-a albit ca pe un copil mic. Am spus onoare? L-ai ajutat si drept rasplata nu ti-a intors spatele, te-a calcat in picioare cu zimbetul pe buze. In fata ti-a zimbit si te-a asigurat ca aveti o relatie de nezdruncinat de prietenie si dupa ce ai iesit, ti-a semnat condamnarea la moartewinking

regis
| regis a răspuns:

Aaa, deci pana la urma nu mai este vorba de un trucaj, nu mai e valabila nici declaratia din noaptea in care a aparut filmuletul, in care Basescu spunea raspicat "nu am lovit in viata mea un copil", acum ceea ce vedem in filmulet s-a petrecut si in realitate. Bineinteles fara a fi vorba de un incident grav, ci de un dos de palma de care copilul s-a cam ferit, dupa cum se si vede in imagini si dupa cum personal am sustinut constant pe acest site, luandu-mi scuipati din toate partile. Unde e mana prea lunga pentru a ajunge la copil, unde e maneca "taiata" si montata in alta parte, unde sunt cutele nefiresti ale manecii, unde e lumina albastra de pe fata copilului si umbrele nefiresti de pe fata lui Basescu, unde sunt liniile de ghidare care au fost uitate din greseala la trucaj? Toate acestea s-au evaporat peste noapte?
Facea cineva zilele trecute o paralela cu Bill Clinton si spuneam atunic ca acesta a ramas celebru pentru afirmatia "I did not have sex with that women". Basescu ar trebui sa ramana celebru pentru afirmatia "nu am lovit in viata mea un copil" sau pentru "nu l-am lovit cu pumnul in plex sau in fata"?
Inca o data, incidentul Ploiesti 2004 mi se pare banal, insa reactia presedintelui face toti banii. Daca in acea emisiune ar fi spus "nu imi amintesc incidentul, dar e evident ca l-am dat putin la o parte pentru ca imi distragea atentia de la ce dorea sa imi spuna femeia", filmuletul ar fi fost foarte, foarte rapid dat uitarii.
In privinta juramantului lui Geoana, sa fim sinceri, ca si Basescu avea doua variante: sa jure sau sa nu jure. La biserica ti se spune ca Dumnezeu iti iarta greselile, atat cele cu voie cat si cele fara voie, la alegeri electoratul nu ti le iarta pe niciunele. Voi ce ati fi les in locul lui?
PS: A mai ramas o chestiune neclarificata: sa ii mai fie rusine lui Patriciu?

HepHap
| HepHap explică:

@regis

Pledoaria ta e aberanta. Basescu a recunoscut, intr-un interviu acordat lui Tolontan, ca l-a impins pe copil si ca a existat contact. A spus doar ce gestul a fost accelerat. Ar fi fost un sperjur sa afirme raspicat: nu l-am lovit pe acel copil. Geoana insa, de frica ca ezitarile l-ar putea costa, a jurat mecanic, fara sa respire, in contitiile in care si el ar fi trebuit clar sa aleaga ce anume sa jure.

Da, Patriciu ar trebui sa isi ceara rusine. Si toti cei care inca se incapataneaza sa il scoata cu basma curata pe Geoana, apeland la teorii tampite, sofisme sau simpatii oarbe.

regis
| regis a răspuns:

@HepHap - Ar fi fost un sperjur sa afirme raspicat "nu l-am lovit pe acel copil"? Stiu ca Basescu s-a razgadit de multe ori in mai putin de o saptamana, dar te rog fa-mi placerea si urmareste filmuletul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=54hvYaA2x9U

Si sper ca nu incerci sa ma bagi in categoria celor care vor sa il scoata basma curata pe Geoana. Asa cum deja stii, am multe, foarte multe sa ii reprosez lui Geoana; norocul lui este doar ca a intrat in turul doi cu Basescu, este singurul motiv pentru care il votez.

HepHap
| HepHap explică:

@ regis

Toti cei care am afirmat anterior ca nu a existat contact, am gresit. Si argumentarea prin analiza de film a fost nejustificata. Basescu a reactionat si el gresit. Cel mai bine ar fi fost se declare dn prima: "Recunosc, l-am impins pe acel copil, dar filmul a fost editat, sa lasa impresia ca il lovesc cu putere. Pai daca ii dadeam un asa upercut, nu mai radea, cadea pe jos. Hă-hăă-hăăă."

Pe de alta parte, Geoana minte si atunci cand este prins cu minciuna. Geoana este incapabil sa isi recunoasca greselile, la fel ca simpatizantii lui. Si comite sperjur, in fata natiunii, dovedind, cel putin partii rationale si neintoxicate a electoratului, ca este un escroc care ar face orice sa ajunga la putere. Ce credibilitate mai au acum zecile de promisiuni de solutionare incredibila a economiei si planul sau de guvernare, cand tu minti, cu nerusinare, cu mana asezata pe Biblie.

regis
| regis a răspuns:

Perfect de acord cu tot ce ai afirmat in ultima postare. Dar acum, vazand in linkul postat de mine varianta a doua a explicatiei lui Basescu cu privire la acel incident, poti sa raspunzi cu DA sau NU la intrebarea: "Costituie declaratia lui Basescu un sperjur?"

HepHap
| HepHap explică:

@ regis

Declaratia de aseara, nu. Sperjur ar fi fost daca ar fi jurat, acum cateva zile, in timp ce acorda declaratia din linkul pe care l-ai postat. Asta oricum nu il disculpa de faptul ca nu a fost complet sincer, sa nu ma intelegi gresit.

| Dmonik a răspuns:

Voi sunteti siguri ca intre copertele Bibliei nu era "Capitalul" lui Marx? Nu s-a gandit unul sa verifice pe ce au jurat candidatii astia, nu de alta, dar la noi asa e de cand lumea, nu stii ce se ascunde sub zapada! tongue
Astept juraminte pe copii gonflabili, mame mumificate... tongue

HepHap
| HepHap explică:

@Annacarenina

Daca era Capitalul de Marx, nu l-ar mai fi lasat bunica pe nepotel sa jure stramb rolling on the floor

regis
| regis a răspuns:

@HepHap, am precizat foarte clar la care declaratie ma refer. Nu te mai ascunde dupa expresii de genul "nu a fost complet sincer". A afirmat raspicat ca nu a lovit niciodata un copil (ceea ce singur ai calificat ca fiind un sperjur daca s-a produs) si atunci A MINTIT, la fel cum a mintit si cand a afirmat ca filmul este trucat. A mintit privind in ochii romanilor, de ce e atata de greu sa accepti asta. A mintit si nu a fost pentru prima data, omul nu e Mesia, nu e Dumnezeu pe Pamant, e un om politic, vremelnic presedinte al Romaniei, iar in aceasta calitate a mintit. Ca tu sau altii il iertati si il votati, nu e nicio problema, e dreptul vostru, inca avem dreptul sa votam pe cine vrem. Dar nu inteleg de ce va e atat de greu sa recunoasteti ca BASESCU A MINTIT.

HepHap
| HepHap explică:

@ regis

Verifica in dictionar sensul cuvintelor sperjur si minciuna, si apoi reciteste-mi raspunsurile.

"Nu am lovit niciodata un copil" - minciuna
"Jur ca nu am lovit niciodata un copil" - sperjur.

De mintit toti candidatii mint, problemele incep cand se comit sperjururi, fie in fata unei autoritati judecatoresti, fie in fata unei autoritati nationale. Basescu a MINTIT, da, dar nu a comis SPERJUR.

Paradoxal, amandoua taberele, in disputa "lovirii", au mintit. Basescu cand a spus ca nu a lovit, revenind apoi si spunand ca l-a impins totusi si a existat contact. Patriciu & Co., cand au editat filmul, accelerand miscarea, pentru a creea impresia ca Basescu a lovit violent.

regis
| regis a răspuns:

Nu contest ideea ca miscarea a fost accelerata. Insa eu vazand acel film, trucat sau nu, am afirmat din prima ca Basescu nu a lovit violent. Deci indiferent de ce a facut Patriciu cu filmul, analizand cu atentie oricine ar fi realizat ca a existat un dos de palma, nu si un pumn. Si o eventuala accelerare nu mai are efect cand filmul este privit in slowmotion.
Termenul sperjur l-ai folosit tu cand ai spus "ar fi fost un sperjur sa afirme raspicat: nu l-am lovit pe acel copil". Ti-am pus fragmentul in care a afirmat exact asta. Intr-adevar, in acel moment nu jurase ca spune adevarul, dar o facuse declaratia in timpul mandatului de presedinte al Romaniei, care isi incepe valabilitatea printr-un juramant depus in fata Parlamentului Romaniei.
Lasand insa filosofiile la o parte, accept ca termenul sperjur nu este potrivit, dar totusi e putin cam deplasat sa concluzionezi doar ca "nu a fost complet sincer" big grin.

HepHap
| HepHap explică:

@ regis

Asta si spuneam. Aseara, daca Basescu, in fata juramantului spunea: nu l-am lovit pe acel copil, era sperjur. Uita-te in ce context am folosit cuvantul. Vorbeam despre finalul confruntarii de aseara.

regis
| regis a răspuns:

Ok, ok, imi cer scuze, am inteles, am recunoscut, nu e nici sperjur, nu e nici o sinceritate incompleta.
Concluzia corecta este ca BASESCU A MINTIT si ma bucur ca dupa atatea dezbateri ai reusit sa accepti asta.

| alisalisa a răspuns:

Ce sa spun? Basescu a jurat ca nu l-a lovit cu pumnul pe copil. In filmulet se vede cum il loveste cu palma, deci cred in ce a jurat Basescu. Nu l-a lovit cu pumnul, l-a lovit cu palma