| ProSys a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia CCR cu privire la validarea referendumului? Va anunta Zegrean plecarea definitiva a lui Basescu de la Cotroceni sau va favoriza o reintoarcere a acestuia?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de crezut ca decizia CCR va fi aceea de a valida referendumul. Cel mai probabil va pasa raspunderea Parlamentului, care va stabili conform legii care este calea de urmat.
Solutia iesirii onorabile din aceasta criza politica este una singura, dar cum intreaga clasa politica duce lipsa de onorabilitate, nu ne putem astepta de la exponentul acesteia sa procedeze astfel. In scara actuala de valori, banii si puterea sunt mult mai sos decat patria si onoarea.

| fulgerul a răspuns (pentru regis):

Admir dedicatia ta pt.ramura politica.Admir faptul ca nu ai asteptat decizia CCR, pentru.a raspunde, raspunsul tau, fiind postat la 15.11.Intrebare.Despre ce iesire onorabila faci vorbire? Care criza politica? Tu nu vezi colapsul politic? Singur o spui, singur iti dai raspunsuri! Ce este ma scara de valori? E cumva scara aia pe care urci pentru. bani si putere in detrimentul pamantului natal si al dreptului meu, de a fi un INS, in amarata asta de tara? Onoare? De doua luni am uitat! Vreau sa fiu un om fara onoare, insa va rog, lasati-mi caracterul!

| regis a răspuns (pentru fulgerul):

Nu am o dedicatie speciala pentru politica, ma enerveaza doar minciunile si nedreptatea. Faptul ca am raspuns inainte de anuntarea deciziei este logic, omul intreba care credem ca va fi decizia, deci dupa anuntarea ei raspunsul nu mai avea sens.
Dupa mine singura iesire din aceasta criza sau colaps politic este sacrificarea reginei. Optiunea populara a fost clara inca de la locale, la referendum a fost si mai evidenta, singurul care nu vrea sa accepte aceasta realitate este Traian Basescu. Pentru ca acest om sa nu isi piarda scaunul, desi i-au cerut asta 7, 5 milioane de romani, adica inca pe jumatate fata de cei care l-au pus acolo, sacrificam astazi stabilitatea politica, stabilitatea economica, relatiile internationale, nivelul nostru de trai, linistea interna si tot ce vrei.
Un om de caracter si de onoare nu s-ar fi legat de chichite legislative, nu ar fi asteptat sa i se ceara asta, ar fi demisionat imediat dupa publicarea primelor date. De fapt as spune chiar mai mult: avand in fata sondajele de opinie care il creditau conform propriilor declaratii cu 25-30%, ar fi trebuit sa demisioneze inainte de referendum.
Este evident nu poate intoarce Curtea niste calcule matematice, dar este la fel de evident ca nici Basescu nu se poate intoarce la Cotroceni ca si cand rezultatul referendumului ar fi fost invers.

| MMihai a răspuns:

Vom vedea ce vor decide cei de la CCR, ( eu aș vrea să dea răspunsul peste 3 ani.)

| WR104 a răspuns:

Nu o sa anunte validarea.
Nu conteaza, Basescu o sa plece si o sa vina Dan Diaconescu in functia de presedinte pentru a salva poporul roman de la distrugere de catre ciocoii care au sugrumat tara.
Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ne-am convins cu toţii până acum ce fel de decizii ia CCR-ul, nu? Mai trebuie să ne punem problema validării sau invalidării? laughing E clar că băse o să se întoarcă la Cotroceni.

| VasilicaDarkKnight a răspuns:

Zegrean a fost pus de base. Cum sa voteze pentru plecarea lui?

| ProSys explică (pentru VasilicaDarkKnight):

Nu doar Zegrean apartine CCR!

| VasilicaDarkKnight a răspuns (pentru ProSys):

Juma din ccr is pedelaci

| ProSys explică (pentru VasilicaDarkKnight):

Daca majoritatea celor din CCR erau cu Basescu, se invalida referendumul de prima oara, nu se mai amana.

| VasilicaDarkKnight a răspuns (pentru ProSys):

Aveau nevoie de timp ca sa mai treaca inca unu cu basescu. Decizia nu se lua doar cu jumatate

| ProSys explică (pentru VasilicaDarkKnight):

Daca Aspazia nu era o tradatoare iremediabila nu ar fi fost validat.NU numai Basescu si-a pus oameni la CCR, au mai fost si altii.