| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca Guvernul Boc 2 a fost demis?
Este pentru prima oara, in istoria post-decembrista, cand un guvern este demis de catre Parlament, prin adoptarea unei motiuni.

Răspuns Câştigător
| anonim24 a răspuns:

Joc politic al PSD-PNL, de frica alegerilor prezidentiale ca va castiga basescu datorita legilor cred eu bune, pe care Boc ar fi vrut sa le adopte si asta ar fi crescut simpatia oamenilor pentru PDL.Nu stiu cat de bun e ceea ce a facut Boc in tara dar eu cred ca e singurul om sincer in tara asta intr-un parlament si guvern de c...t.Romanii mor de foame si ei se cearta pe putere. Oare PSD a facut aceasta motiune pentru binele nostru? EU nu cred. Miza era prea mare ca PDL sa ramana la putere. De ce tocmai acum cu o luna mai devreme de alegeri, voi cei care credeti ca PSD e cel mai bun.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este bine ce s-a intamplat.Era absurd sa constati ca oameni care nu sunt in stare sa conduca un minister au fost investiti sa conduca doua.

| mariazet45 a răspuns:

Basescu a calculat acest lucru cu minutiozitate inca din prima zi cand l-a pus po Boc in functie. S-a folosit de el pentru a castiga simpatie gandindu-se ca daca merge bine daca nu si mai bine. Va incerca sa il puna din nou in functie pe Boc si o va scalda asa pana dupa alegeri. Apoi va dizolva parlamentu si vom avea alegeri anticipate, e un exercitiu de democratie va spune si pe banii bietului roman isi va satisface capriciile politice. Cum partidu va fi ridicat in slavi va avea un procent mai mare si atunci cu un mic ajutor de la cei care gandesc ca cine sta cu mama la ala ii zic tata adica de la UDMR vor fi din nou pe val inca 4 ani in care Romania va distrusa din toate puncetele de vedere. Nu ne ramane decat sa speram ca va trece criza in Europa si vom putea pleca la munca prin tari straine si ajungem la concluzia ca ce strica altii in 10 ani noi stricam in unu si ce construiesc altii intr-un an noi nu putem nici in 10 sau nici macar nu putem varui. Desigu acesta va fi cel mai frumos vis a celui mai iubit om din Romania sau mai bine zis din Bucuresti unde lumea se calca in picioare pentru a-l atinge, avand ca motiv ca au venit sa se roage la biserica lui. Speram ca acest vis sa nu devina realitate si Oprescu sa il opreasca pe Basescu inainte ca Basescu sa il baseasca pe Antonescu.

| mariazet45 a răspuns:

Nici o lege data de acest guvern nu se aplica in acest moment, iar pensiile de lux au fost facute pe vremea cand era conventia deci a fost facuta si de acest frumos partid pentru colegii lor pe care ia distrus si stiau ca nu vor mai intra in parlament. A fost facuta pe ultima suta de metri a guverrnatii pd pnl si pntcd. Si erau siguri ca va cadea, praf in ochi.De ce nu au dat ordonanta de urgenta ce la asta se pricep, ca oricum nu mai santem siguri de nimic se suspenda mai tarziu asa cum se modifica si legea mai tarziu.

| liviu00 a răspuns:

Jocuri politice.
Trebuia demis demult. Acum insa sunt iminente alegerile. Altfel se intelegeau bine la impartit "ciolanul". Eu nu stiu voi ce credeti, dar eu consider ignorant (voiam sa zic inapt dar m-am abtinut) pe oricine mai crede ca partidele politice actuale doresc binele cuiva, exceptandu-se pe ele insele si pe acolitii lor.
Democratia noastra e trista. Stiti de ce? Pentru ca vreo cateva milioane de romani nu-s in stare sa schimbe coruptii din sistem, desi au la dispozitie toate uneltele democratiei.
Dar nu e bai, doar ne-au promis atatea. Acum duceti-va la vot. Puneti stampila pe aceiasi oameni. Ca niste destepti ce sunteti.

@alinasorina Nu stiu ce vorbesti tu acolo despre boc adoptand legi. Rolul legislativ ii apartine parlamentului. Cat despre sinceritatea lui... hmm... ma abtin sa comentez. Totusi, decat sa mergi la vot, mai bine stai acasa. E mai sanatos... pentru romania.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

A fost un vot democratic dat impotriva lui basescu de catre parlament, si mai putin un vot anti-guvern.
In mare, e clar ca toata chestia asta a fost o manevra electorala a PSD-ului. De asemenea are efecte profunde asupra lui Basescu: scade in sondaje, e clar ca puterea o sa fie formata din PSD si PNL. De acum avem de asteptat sa vedem cum gestioneaza Basescu noua criza, daca o sa faca un lucru onorabil si o sa isi dea demisia sau o sa inceapa o campanie agresiva.
Pe scurt: Cumparati toata valuta pe care o prindeti, ca leul o sa scada.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@alinasorina: Ce legi bune a dat Boc? Si egea salarizarii si legea pensiilor au fost doar praf in ochii alegaorului. Legea salarizarii a lovit, e adevarat, si pe cei din frunte, dar astia o sa inceapa sa isi dea prime uriase si tot acolo o sa ajunga. Cel mai tare, insa, a lovit in clasa de mijloc si de jos, salariile tuturor bugetarilor au fost micsorate. Acum doctorii, profesorii si functionarii o sa aiba salarii mult mai mici, ceea ce justifica marirea mitei. De ce crezi ca nu parlamentarii au iesit in strada dupa legea pensiilor ci bugetarii?
De asemenea unde il vezi tu sincer pe Boc? Asta a fost, este si va fi intotdeauna marioneta lui Basescu.

| Irina a răspuns:

PSD-istii si PNL-istii nu erau prosti sa il lase pe Boc sa isi asume raspunderea pe legea pensiilor si sa nu mai aiba dreptul la pensii de lux.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.trebuia sa se intample si asta.caderea regilor bucuria nebunilor.ca pe mine ma doare de politicienii astia drept in penis ca pe soarecele de la siloz cand fata vaca greu.